Krovinorez, strunová kosačka alebo vyžínač? Poradíme vám s výberom

blog-krovinorez-sk

Údržba záhrady môže byť časovo a fyzicky náročnou činnosťou, najmä ak sa v nej vyskytujú husté porasty trávy, kríkov a buriny. Krovinorez a vyžínač sú nástroje, ktoré vám môžu výrazne uľahčiť prácu a to nielen na záhrade, ale aj pri úprave priekop, zle dostupných miest alebo príjazdových ciest. Pri výbere týchto nástrojov je dôležité zvážiť niekoľko kľúčových faktorov.

V našom článku vám poradíme, k čomu ktorý z nástrojov slúži a z akých druhov máte na výber. Tiež ak si neviete rady s výberom vhodnej žacej struny alebo noža, ste tu na správnom mieste.

Krovinorez a vyžínač – čo je čo?

Krovinorez a vyžínač sú záhradné nástroje určené na údržbu záhrady a odstraňovanie nepotrebnej vegetácie, ktoré majú niektoré zásadné rozdiely.

Vyžínač teda strunová kosačka je menší a ľahší nástroj určený na kosenie. Používame ho najmä na miestach, kam je ťažké sa dostať so záhradnou kosačkou, teda predovšetkým okolo oplotenia záhrady, okolo záhonov, stromov či rôznych stavieb. Hodí sa teda najmä k následnej úprave trávnika po kosení. Vyžínač je ľahší a ľahko ovládateľný. Je vhodný pre menšie záhrady s menej náročnou vegetáciou. Vyžínače sú opatrené strunovou hlavou, ktorá obsahuje žaciu strunu.

fotka-vyber-sekacek

Krovinorez je na rozdiel od vyžínača nástroj výkonnejší a spravidla i ťažší. Je určený predovšetkým na kosenie vysokej, prerastenej či silnej trávy a ako z názvu vyplýva, tak aj k odstraňovaniu krovia či mladých stromčekov. Pokiaľ sa teda potrebujete zbaviť porastu na neudržovaných plochách, či napríklad mladých náletových drevín, je krovinorez tou ideálnou voľbou. Pre toto náročnejšie kosanie je potreba využiť iný typ žacieho nástroja, a to kovový nôž.

fotka-vyber-sekacek-3

Tip od suseda: U niektorých multifunkčných modelov krovinorezov je možné tyč so žacou hlavou nahradiť iným nadstavcom – napríklad prerezávacou pílou či plotostrihom.

Z akých spôsobov napájania mám na výber?

Krovinorezy a vyžínače môžu byť poháňané benzínom, elektrinou alebo batériami. Benzínové nástroje obvykle ponúkajú väčší výkon, ale sú hlučnejšie a vyžadujú pravidelnú údržbu. Elektrické nástroje sú tichšie a menej náročné na údržbu, ale sú obmedzené dĺžkou kábla alebo výdržou batérií. Vyberte typ pohonu, ktorý najlepšie vyhovuje vašim potrebám a preferenciám.

AKU napájanie (napájanie batériami) je vhodné predovšetkým pre tých, ktorí majú malú záhradu a nie príliš náročný terén. Nástroje na batérie sú v porovnaní s ostatnými typmi pomerne tichéekologické a často sú tiež ľahšie. Zároveň s nimi ide ľahko manipulovať, a to kdekoľvek chcete, bez ohľadu na prívod elektriny. Niektorí výrobcovia navyše vyrábajú batérie do svojich produktov tak, aby boli kompatibilné aj s ostatnými nástrojmi. 

  • Benzínové krovinorezy/vyžínače

Benzínové nástroje sú vhodné najmä pri náročnejšej práci s veľmi hustým trávnatým priestorom či drevinami – mávajú totiž spravidla najvyšší výkon. Naopak ich nevýhodou v porovnaní s ostatnými typmi je vyššia hmotnosť a hlučnosť. 

Nástroje napájané elektrinou sú ľahké a tiché. Manipulácia s nimi môže byť však sťažená prítomnosťou elektrického kábla, kde tiež hrozí nebezpečenstvo v prípade jeho preseknutia. Elektrické nástroje je teda ideálne používať v miestach, ktoré nie sú príliš vzdialené od domu alebo od miesta, kde je dostupné pripojenie k elektrickej sieti.  

Ako sa správne starať o krovinorez/vyžínač

Aby tieto nástroje fungovali spoľahlivo a dlho, je dôležité venovať im pravidelnú údržbu. Starostlivá údržba krovinorezu a vyžínača zaistí ich dlhú životnosť, efektívny výkon a zaistenie vašej bezpečnosti pri práci. Sledovanie návodov od výrobcu a pravidelná kontrola vám pomôžu udržať tieto záhradné nástroje v perfektnom stave.

  • Čistenie

Po každom použití je nevyhnutné dôkladne vyčistiť nástroj od zvyškov trávy, lístia a prachu. Uistite sa, že nie je žiadny materiál uviaznutý v čepeli alebo v mechanizmoch. Čistý nástroj bude lepšie fungovať a bude vám slúžiť dlhšie.

  • Kontrola čepelí

Pravidelne preverujte ostrosť a stav čepelí. Zatupené čepele sťažia prácu a môžu poškodiť rastliny. Ak je to nutné vymeňte čepeľ a uistite sa, že je riadne upevnená.

  • Mazanie

Niektoré časti nástroja, najmä pohyblivé súčasti a mechanizmy, potrebujú pravidelné mazanie. Použite vhodné mazivo, ktoré zabezpečí hladký chod nástroja a minimalizuje opotrebenie.

  • Kontrola spojov a upevňovacích prvkov

Pravidelne skontrolujte všetky spoje, upevňovacie prvky a skrutky. Ak sú povoľné alebo opotrebované, uistite sa, že sú pevne utiahnuté. Nedostatočne upevnené časti môžu ohroziť bezpečnosť a účinnosť nástroja.

  • Údržba motora

Pokiaľ používate benzínový krovinorez, pravidelne vykonávajte údržbu motora. Čistenie vzduchového filtra, výmena oleja a kontrola sviečky sú základnými krokmi pre optimálne fungovanie motora.

  • Batérie a nabíjanie

V prípade batériového vyžínača dbajte na to, aby bola batéria správne uložená a dobre nabitá. Dodržiavanie pokynov na údržbu batérie pomôže predĺžiť jej životnosť.

  • Bezpečnostné prvky

Nezabúdajte na pravidelnú kontrolu a funkčnosť bezpečnostných prvkov, ako sú ochranné kryty a poistky. Správne fungujúce bezpečnostné prvky sú kľúčom k minimalizácii rizika zranenia.

Záleží na tvare rukoväte? 

Pri výbere krovinorezu či vyžínača máte možnosť voľby medzi dvoma typmi rukovätí: D-rukoväť a U-rukoväť

Rukoväť v tvare D je navrhnutá pre pohodlné a presné kosenie, čím zaručuje, že budete mať úplnú kontrolu pri kosení hraníc trávnikov alebo pri práci na malých priestoroch. 

fotka-vyber-sekacek-4

Rukoväť v tvare U (nazývaná aj ako cyklo rukoväť či bike držadlo) so širokým úchopom je vhodná pri sekaní v ťažších podmienkach, keďže je navrhnutá tak, aby príliš nezaťažovala svaly. Zároveň pokiaľ kosíte na otvorenom priestranstve, umožní vám táto rukoväť efektívny pohyb pri kosení a zaistí optimálnu pracovnú polohu. 

fotka-vyber-sekacek-5

Žacia struna alebo nôž?

Kosenie pomocou žacej struny je vhodné pre dlhšiu trávu a podobné jemné porasty. Strunové sekačky často bývajú opatrené systémami, ktoré napomáhajú strunu rýchlo vymeniť či vhodne nastaviť jej dĺžku – a to spravidla jednoduchým poklepaním strunovej hlavy o povrch. Struna sa totiž neustále opotrebováva, a to predovšetkým pri styku s tvrdými predmetmi, a tým sa postupne skracuje jej šírka záberu. 

Pri voľbe žacej struny máte na výber hneď z niekoľkých možností. Jednak sa dá vybrať z rôznych metráží, hlavný je však priemer struny, kde každý krovinorez/vyžínač a jeho strunová hlava sú prispôsobené na jeden konkrétny priemer. Priemer struny je navrhnutý vždy tak, aby zodpovedal výkonu stroja, preto je vhodné ju dodržiavať. Pokiaľ totiž zvolíte strunu silnejšiu, môžu nastať problémy pri jej odvíjaní, taktiež samotné kosenie potom nie je tak kvalitné. Nie len priemer struny, ale aj jej tvar, resp. profil, môžu hrať pri kosení dôležitú rolu. Naraziť môžete okrem kruhového profilu struny tiež na štvorcový alebo hviezdicový.

Platí, že klasická kruhová struna je najodolnejšia, zatiaľ čo ostatné typy sa opotrebujú podstatne rýchlejšie, nakoľko kvôli profilovaniu strácajú na sile. Na druhú stranu však štvorcový či hviezdicový profil môže pomôcť k lepšiemu koseniu, vzhľadom na svoje ostré hrany. Je teda úplne na každom, aká struna bude najviac vyhovovať jeho potrebám, a ktorej dá prednosť. 

Tip od suseda: Nekupujte si žaciu strunu zbytočne do zásoby – časom totiž materiál, z ktorého je vyrobený, stráca na kvalite. Čím viac bude struna vystavená zmenám teplôt, vlhkosti a priamemu slnečného svetlu, tým bude krehkejšia, menej pružná a bude sa tak rýchlejšie opotrebovávať

fotka-vyber-sekacek-6

Naopak žacie nože alebo čepele sú vhodné do hustejších porastov či na sekanie drobných drevín. Pokiaľ sa teda chystáte kosiť prevažne zarastené a neudržované plochy, voľte túto násadu. Nože majú najčastejšie podobu trojzubca (trojramenného noža) a sú vyrobené z kvalitnej ocele. Krovinorezy vybavené žacím nožom mávajú vyšší výkon než vyžínače, tiež sú spravidla ťažšie a často aj finančne náročnejšie. 

Aj v prípade žacích nožov sa dá vyberať hneď medzi niekoľkými tvarmi. Súčasťou základného vybavenia krovinorezov býva spravidla trojramenný nôž, ktorý je ideálny pre hustejšiu trávu a burinu. Niektorí výrobcovia ponúkajú ako ďalšiu možnosť pílový kotúč, ktorý je vhodný na likvidáciu drevín so stabilnými kmeňmi. U tých platí, že čím viac zubov majú, tým lepšie si dokážu poradiť práve s drobnými drevinami. Výhoda žacieho noža je, že sa dá podľa potreby ostriť a je teda oveľa trvanlivejšia a odolnejšia ako struna.

fotka-vyber-sekacek-2

Bezpečnosť a ergonómia

Pri práci so strojom je dôležitá bezpečnosť a pohodlie. Skontrolujte, či má nástroj dostatočné bezpečnostné prvky, ako je ochranný kryt čepele, chrbtový popruh alebo protišmykové rukoväte. Ergonomický dizajn vám pomôže pracovať pohodlnejšie a zníži riziko únavy alebo zranenia.

Tím Od Suseda

facebook-odsuseda twit google