Nemôžete si skleník dovoliť kvôli priestoru? Alebo si nie ste natoľko istý svojimi záhradkárskymi skúsenosťami? V tom prípade je pre vás ideálne zvoliť alternatívu - fóliovník alebo parenisko. Obe varianty majú svoje výhody i nevýhody. Je ale len na vás a vašich možnostiach, pre ktorý z týchto variantov sa rozhodnete.
Parenisko i fóliovník vám pomôžu predĺžiť sezónu, či už sa jedná o predpestovanie rastliniek alebo naopak predĺženie vegetácie. Máte tiež možnosť vytvoriť pre určité druhy rastlín v zakrytom priestore špecifické podmienky, bez ktorých by v našich klimatických podmienkach neboli schopné prežiť.
Fóliovník sa podobá skleníku nie len veľkosťou a vzhľadom. Dokáže behom nepriaznivého počasia vytvoriť pre rast rastlín ideálne prostredie bez menších teplotných výkyvov. Má samozrejme kratšiu životnosť, oproti skleníku sa nemôžeme príliš spoľahnúť na jeho stabilitu a odolnosť. Je tiež potreba venovať mu viac starostlivosti, či už po pohromách drobnými úpravami, alebo výmenou celej fólie približne každé 2 až 4 roky.
Výstavba fóliovníku je však jednoduchšia a pomerne lacná, zvlášť keď na kostru využijete už použitý materiál. V tomto prípade je možné využiť iba súpravu spojok. Mnoho z vás tiež ocení, že fóliovník môžete kedykoľvek presunúť na iné miesto, čo u skleníka s pevnými základmi možné nie je. Výhodou je v určitom ohľade taktiež krycia plachta, ktorá prepúšťa určite množstvo UV slnečného žiarenia a rastliny si tak postupné zvykajú na slnko. V letných mesiacoch je naopak snahou prísun slnečných paprskov minimalizovať, preto je vhodné použiť tieniace rohože alebo textílie a pravidelne vetrať.
Tip: Umiestnite si do fóliovníka nádrž s vodou, ktorú v ňom potom využitie na zalievanie rastlín. Voda sa totiž prispôsobí teplote a rastliny pre zavlažovaní nebudú vystavené žiadnym teplotným šokom.
Hľadáte pre svoj fóliovník vhodné miesto? Pokiaľ máte možnosť, umiestnite ho na južnú stranu k niektorej stene z dôvodu lepších tepelných podmienok. Kvôli svetlu sa zase odporúča využiť bielu stenu. Dôležitá je aj záveterná pozícia a stav pôdy, ktorá by nemala byť príliš vlhká. Myslite taktiež na to, že by ste si mali dopredu zaistiť prívod vody a vhodnú prístupovú cestu.
Dôvodov, prečo zvoliť práve tento typ záhradníckeho zariadenia, je hneď niekoľko. Zaobstarať si parenisko je pomerne lacnou záležitosťou, či už sa rozhodnete pre nákup, alebo vlastnú výrobu. Je tiež špecifické malými rozmermi, zaberie teda len málo miesta a nie je zložité ho presunúť inam. Parenisko je vhodné aj pre záhradkárov-začiatočníkov. Nemusíte byť teda žiadny fajnšmeker, aby ste sa dokázali o parenisko a rastliny v ňom postarať.
Veľkou výhodou tohto pomocníka na záhrade je, že ho ľahko a rýchlo zvládne svojpomocne vyrobiť takmer každý z vás. Stačí vyrobiť drevený doskový rám, ktorý je potreba naimpregnovať proti hnilobe alebo aspoň opáliť. Na zakrytie pareniska môžete využiť použitý materiál - staré okná alebo pevné priesvitné plastové dosky. Pri stavbe je vždycky nutné myslieť na vetranie pareniska a pohodlnú prístupnosť k rastlinám v ňom.
Tip: Aby ste rastlinám v parenisku dopriali viac slnka, môžete taktiež rám vyrobiť z priesvitného materiálu - skla alebo plastu. Ani pevný rám z betónu nie je v žiadnom prípade na škodu.
V porovnaní s fóliovníkom alebo skleníkom je potreba sa o pôdu v parenisku viacej starať. Aby bola stále výživná, mala by sa meniť minimálne každé dva roky. Rastlinky sa zalievajú vlažnou vodou, aby sa predišlo tepelným šokom Pokiaľ nastanú slnečné dni, je nevyhnutné parenisko otvoriť a dopriať tak rastlinám dostatok čerstvého vzduchu. Musí sa však vždy dávať pozor na úpal, tomu zabránime natieraním priesvitného materiálu vápnom na bielo. Naopak v zime sa rastliny v parenisku chránia tepelne-izolačným materiálom, akým je napríklad polystyrén alebo slamené rohože.
Tip: Chcete parenisko na záhrade vylepšiť, zlepšiť podmienky rastlinám alebo si len uľahčiť prácu? Opatrite vaše parenisko automatickým otváračom okien. Tepelné podmienky zlepšíte vyhrievanými žiarovkami alebo výhrevným káblom umiestneným v substráte. Pomoc s pravidelným polievaním vám zase poskytne priesaková hadica ponorená v pôde.
V prípade, že chcete s pestovaním v parenisku začať omnoho skôr, než by bolo inak možné, musíte k tomu parenisko prispôsobiť. Tzv. teplé parenisko je totiž okrem slnka vyhrievané aj zospodu. Docielime toho tým, že pod substrátom vytvoríme vrstvu ušliapaného hnoja, ako alternatívu môžeme využiť aj horúci kompost. Opakom teplého je samozrejme studené parenisko, ktoré je klasicky vyhrievané iba slnečným žiarením, a teda nevyžaduje žiadne ďalšie úpravy.
Ako je vám už jasné, pestovanie rastlín v parenisku ani vo fóliovníku nemôže byť žiadna veda. Verte, že sa vaše záhradnícke skúsenosti budú neustále zlepšovať a onedlho si trúfnete pokojne aj na skleník.