Vytvorte si vo svojich záhradách tú správnu dovolenkovú a letnú atmosféru s vlastným bazénom. Preto neváhajte a začnite si ho vyberať už teraz, aby ste si v prvých horúcich dňoch mohli oddýchnuť vo vlastnom.
Nadzemný bazén je často dočasnou záležitosťou, nie je príliš finančne náročný, a taktiež nevyžaduje toľko času na výstavbu. Ak si nie ste istý investíciou svojho času, priestoru či financií do trvalého bazéna, sú práve nadzemné bazény ideálnym spôsobom, ako zistiť, či po bazéne naozaj túžite a skutočne ho naplno využijete.
Ale ktorý je pre vás ten pravý? Existuje niekoľko kľúčových faktorov, ktoré je potreba vziať do úvahy - poďme si ich spolu predstaviť.
Kam bazén ideálne umiestniť?
Úplne prvú vec, ktorú musíte brať do úvahy, je umiestnenie. Priestor, ktorý si následne zvolíte ako miesto pre bazén, by mal spĺňať niekoľko nasledujúcich kritérií. Všeobecné pravidlo hovorí, že medzi bazénom a okolitými stavbami by mal byť aspoň meter voľného priestoru. Čo sa týka stromov, tie by mali byť od bazéna vzdialené aspoň 2,5-3 metre, aby ste aspoň čiastočne zabránili znečisteniu bazéna a poškodeniu prerastajúcimi koreňmi.
Dôležitým aspektom je tiež povrch, na ktorom bude bazén umiestnený. Aj napriek tomu, že sa neodporúča umiestňovať bazén na trávnik, je to pre mnoho ľudí tá najprijateľnejšia pozícia. Viacmenej je nutné počítať s tým, že sa môže tráva pod bazénom ničiť a nie je jednoduché ju následne dať do pôvodného stavu. Tráva môže tiež začať postupne narušovať a ničiť bazénovú fóliu. Najlepším variantom je tvrdý povrch, napríklad dlažba, čo však z bezpečnostného hľadiska nemusí byť pre každého úplne bezpečná voľba. V každom prípade ideálne vyberte rovnú plochu alebo povrch patrične upravte. Miesto by malo byť ideálne po celý deň slnečné, tým totiž využijete slnko k prírodnému ohrevu vody. Okrem toho sa odporúča aj záveterná pozícia, pretože vietor zvyšuje odparovanie vody.
Tip od suseda: Či už zvolíte akékoľvek miesto a povrch pre váš bazén, vždy sa ho snažte čo najviac chrániť. Existujú špeciálne ochranné podložky, ktoré ochránia bazénovú fóliu pred prerastaním trávy, pretrhnutím alebo plesňami.
Aký zvoliť tvar a veľkosť bazéna?
Tvar, ale predovšetkým veľkosť by mali zodpovedať požiadavkám a miestu, ktoré ste si pre bazén vybrali. V dnešnej dobe prevažujú najmä guľaté a oválne nadzemné bazény, ale výnimkou nie sú ani bazény obdĺžnikového tvaru. Pri určovaní veľkosti je nutné okrem najrôznejších variantov šíriek a dĺžok brať do úvahy aj hĺbku bazéna. Pokiaľ zaobstarávate bazén malým deťom, ideálnou voľbou bude bazén s hĺbkou 0,5 m. V prípade, že sú už trochu väčšie alebo vy sami túžite po nenáročnom ochladení, odporúčame hĺbku bazéna okolo 0,75 m. Bazény s hĺbkou okolo 1 m a viac budú najskôr vyhovovať tým, ktorí si potrpia na vodné radovánky či snáď do konca vodné športy. Pri uvažovaní o ideálnej hĺbke myslite na to, že voda v bazéne by nemala dosahovať výšky menej ako 10-15 cm od okraja.
Tip od suseda: Nezabudnite ani svojich štvornohých priateľov - nie len pre psíkov môžete využiť špeciálne malé bazény pre psov.
Z ktorých materiálov mám na výber?
Bazény s nafukovacím prstencom sú vyrobené z viac vrstiev laminovanej fólie vystuženej polyesterovou tkaninou. Veľkou prednosťou je veľmi rýchla inštalácia - jedná sa o samonosný bazén, takže stačí nafúknuť vrchný prstenec a nechať bazén napustiť vodou. Nafukovacie bazény sa vyznačujú veľmi dostupným cenovým rozpätím a pomerne finančne nenáročnou prevádzkou. Mnoho z vás ocení mobilitu týchto bazénov, kedy vzhľadom k jednoduchej inštalácii nie je problém s premiestňovaním alebo skladaním na konci sezóny. Nafukovacie bazény nie sú príliš priestorovo náročné, takže sú ideálnym doplnkom takmer kamkoľvek. Pokiaľ túžite po niečom luxusnejšom, v ponuke nafukovacích bazénov sú vírivé bazény.
Aj keď sa výrobcovia snažia o čo najvyššiu kvalitu, tento typ bazéna patrí medzi tie menej odolnejšie. Pokiaľ si zaobstaráte práve nafukovací bazén, nemôžete počítať s tým, že vám vydrží mnoho rokov. Fólia sa môže ľahko poničiť napríklad častými zmenami počasia, často dochádza aj k pretrhnutiu bazéna kvôli neopatrnosti. Problémy menšieho rozsahu môžete vyriešiť zalepením a záplatou, u tých rozsiahlejších je nutné porozhliadnuť sa po úplne novom bazéne. Aj mrazy dokážu nafukovací bazén nenávratne poničiť, preto je vhodné bazén vždy po konci sezóny vyčistiť, nechať dôkladne preschnúť a uložiť na suché miesto.
Tip od suseda: V posledných rokoch dochádza k ústupu od klasickej modrej farby k výrazne modernejšej imitácii ratanu.
Práve vďaka kovovej či polypropylénovej konštrukcii je tento typ nadzemných bazénov značne stabilnejší a pevnejší. Plášť bazéna je vyrobený z kovu (najčastejšie z ocele alebo hliníka) alebo z fólie podobnej tým u nafukovacích bazénov.
Výhodou takýchto bazénov je veľmi vysoká životnosť - predovšetkým celokovové bazény priemerne dokážu slúžiť 10-15 rokov. V porovnaní s nafukovacími bazénmi sú tiež schopné pojať väčšie množstvo vody, čo prispieva k lepšiemu zážitku z kúpania. K bazénom s pevnou konštrukciou sú vhodné väčšie a o mnoho profesionálnejšie filtračné systémy, ktoré majú na druhej strane tú výhodu, že zabraňujú problémom so znečistením vody.
Aj keď sú bazény s konštrukciou podstatne odolnejšie, zákerné počasie predovšetkým v zime dokáže aj takto odolné materiály poničiť. Ďalšou veľkou hrozbou je korózia - väčšina konštrukcií je vyrobený z ocele, ktorá za prispenia vody a chlóru môže začať po čase hrdzavieť. Vyhnúť sa hrdzi môžete využitím polypropylénových alebo hliníkových bazénov.
Bez akého príslušenstva k bazénu sa nezaobídem?
Bazén už máte podľa svojich možností a prianí vybraný, ale tým to zďaleka nekončí. Pre správnu funkciu vášho bazéna musíte dbať na to, aby bola voda čistá a nezávadná. K tomu vám pomôže predovšetkým jeden z dvoch typov bazénovej filtrácie a doplňovanie bazénovej chémie.
Kartušová filtrácia je vhodná pre menšie nadzemné bazény. Pokiaľ sa rozhodnete pre tento typ, je nutné počítať s častejšou údržbou - filtračnú vložku je potreba niekoľkokrát týždenne vyčistiť pod tlakom vody a raz za dva týždne v priebehu sezóny úplne vymeniť. Naopak výhodou kartušovej filtrácie sú nižšie obstarávacie náklady.
Piesková filtrácia je v porovnaní s kartušovou filtráciou efektívnejšia, pretože je schopná zachytiť drobnejšie nečistoty, a vodu tak lepšie vyčistiť. Funguje totiž na prírodnom princípe filtrovania vody pomocou kremičitého piesku. U pieskovej filtrácie nie je nutné vo veľkom množstve používať bazénovú chémiu, ďalšou prednosťou je nenáročnosť na údržbu - pieskovú náplň stačí meniť približne každé 3 roky. Mimo iné sú pieskové filtrácie tiež výrazne výkonnejšie (podľa jednotlivých typov).
Nejde však len o drobnú a neviditeľnú nečistotu, s ktorou sa musíte vysporiadať, často je to napríklad napadané lístie alebo iné väčšie nežiaduce predmety. Pred nimi môžete vodu v bazéne ľahko ochrániť pomocou krycej plachty. Ďalším riešením je inštalácia skimmeru, buď na nafukovací prstenec, alebo na konštrukciu bazéna. Bazénový skimmer slúži ako zberač nečistôt z hladiny vody a zabraňuje tvoreniu rias a mikróbov. K čisteniu stien na dna bazéna dobre poslúži vysávač. Okrem ručného vysávača existujú aj poloautomatické, ktoré sa napoja cez skimmer na filtráciu a po stene i dne bazéna sa pohybujú náhodné.
Zatiaľčo bazénová filtrácia vám zaistí odstránenie mechanických nečistôt, je potreba sa postarať aj o rôzne riasy a mikróby - k tomu je potreba využiť bazénovú chémiu. Pokiaľ si nie ste istí stavom vody vo vašom bazéne, odporúča sa použiť tzv. šokovú dávku chlóru - tá zaistí vyhubenie všetkých mikroorganizmov vo vode. Tento stav sa snažte udržovať v priebehu celej sezóny, postačí k tomu vždy tableta chlóru v plaváku.
Ako bazén chrániť a zazimovať?
Rovnako ako u zapustených bazénov, aj v prípade nadzemných bazénov existuje zastrešenie bazéna, ktoré vám pomôže predĺžiť bazénovú sezónu, znížiť náklady na vykurovanie a zároveň ochrániť pred nečistotami. Zabrániť znečisťovaniu vody môžete aj využitím krycej plachty. Špeciálnym typom sú solárne plachty, ktoré dokážu využívať slnko k ohrevu vody a zároveň zabránia úniku tepla z vody.
Aby ste čo najviac prispeli k dlhovekosti bazéna, je potreba ho na zimu poctivo zazimovať. Najvyšší čas nastáva v momente, kedy teploty začnú klesať na 10–15°C. U bazénov s kovovým plášťom je potreba odstrániť z vody všetky nečistoty, do vody potom pridať špeciálny "zazimovač" a šokový chlór. Nakoniec stačí bazén zakryť plachtou pevne upevnenou k podkladu.
Tip od suseda: Aby ste pri rozpínaní mrznúcej vody zabránili poškodeniu bazéna, vložte do vody niekoľko prázdnych PET fľašiek.
Zazimovanie bazénov s plastovým plášťom je trochu jednoduchšie. Bazén stačí vypustiť, dôkladne umyť od nečistôt, následne osušiť a uložiť na suché a ideálne teplé miesto.
Pri zazimovaní nikdy nezabúdajte na bazénové príslušenstvo, ktoré je potreba starostlivo vyčistiť od usadených nečistôt a taktiež uskladniť na suché miesto, kde nemrzne.
Tip od suseda: Aby sa na vašom nafukovacom bazéne nevytvorili priehyby, odporúča sa ho behom zimy niekoľkokrát zložiť, avšak vždy iným spôsobom. Tento problém nebudete musieť riešiť, pokiaľ bude bazén uskladnený v zrolovanej podobe.