Nemáte na vašej záhrade dostatok vhodného miesta pre uskladnenie všetkého náradia, záhradnej techniky, vonkajšieho nábytku alebo bicyklov? Poobzerajte sa po niektorom zo záhradných domčekov. Či už ste začiatočník alebo skúsený záhradkár, voľbu záhradného domčeka je vždy potrebné dôkladne premyslieť. Existuje viacero materiálov, veľkostí a typov, ktoré možnosti vašej voľby výrazne rozširujú, zároveň ju však robia aj o trochu náročnejšou.
Na trhu je domčekov nepreberné množstvo, preto je tu náš poradca pre výber toho vhodného záhradného domčeka, ktorý bude vyhovovať priamo vašim potrebám. Článok si môžete prečítať celý, alebo stačí ak v rázcestníku kliknete na tému, ktoré vás zaujíma.
Rázcestník:
- K čomu môžem domček využívať a kam ho umiestnim?
- Aké mám možnosti ukotvenia domčeka?
- Z akého materiálu sa záhradné domčeky vyrábajú?
- Čím si mám domček dovybaviť?
- Ako a čím domček zmontujem?
- Ďalšie otázky?
1. K čomu môžem domček využívať a kam ho umiestnim?
V prvom rade je potrebné si premyslieť, na čo budete záhradný domček využívať a čo všetko do neho chcete uskladňovať - podľa toho si vyberte vhodnú veľkosť domčeka. Nie všetky záhradné domčeky však musia byť využité na uskladňovanie záhradných kosačiek, lopát a ďalšieho príslušenstva. Niekedy je to tiež vhodný spôsob, ako vytvoriť kúsok súkromia pre vaše deti alebo dokonca pre rekreáciu celej rodiny. V tomto prípade je však nutné počítať s väčšou veľkosťou, otvárateľnými oknami a podlahou, ideálnou voľbou bude teda skôr drevený domček.
Susedov tip: Pozornosť by ste mali venovať nielen veľkosti celého domčeka, ale aj veľkosti vstupných dverí. Slabinou niektorých modelov je pomerne nízky vstup, ktorý je následne pre veľa ľudí veľmi nepríjemným zistením.
Tiež je potrebné vopred si premyslieť umiestnenie záhradného domčeka. Ideálne miesto bude tam, kde nebude musieť príliš často čeliť silným nárazom vetra. Rovnako tak sa neodporúča domček umiestňovať pod stromami, kde hrozí nebezpečenstvo pádu konárov, vtáčí trus či smola, čím by sa mohol domček pomaly začať ničiť.
Riešite, či musíte stavbu záhradného domčeka ohlasovať na úradoch? Aktuálne podmienky si vyhľadáte v Stavebnom zákone. V súčasnosti platí, že nemusíte nahlasovať stavby so zastavanou plochou do 25 m2 a výškou do 5 metrov, ktoré sú zároveň vo vzdialenosti od hraníc pozemkov najmenej 2 metre. Pamätajte však, že v niektorých lokalitách môže byť výstavba obmedzená alebo zakázaná obecnej vyhláškou. Najpresnejšie informácie teda získate na miestnom stavebnom úrade.
2. Aké mám možnosti ukotvenia domčeka?
Potom, čo pre záhradný domček nájdeme vhodné miesto, musíme zabezpečiť čo najväčšiu stabilitu. Preto je nevyhnutné domček vhodným spôsobom upevniť. Na výber máte hneď niekoľko možností.
Najjednoduchším spôsobom, ako záhradný domček upevniť, je pomocou kotviacej sady do zeme. V tomto prípade sa domček pripevňuje priamo do zeme pomocou kotiev, ku ktorým je na oboch stranách domčeka upevnené lanko vedené pod jeho strechou. Tento spôsob ukotvenie domčeka je vhodný predovšetkým pre kryté a záveterné miesta a využíva sa pre plechové aj plastové domčeky.
Ak chcete využiť spoľahlivejší spôsob ukotvenia, môžete záhradný domček privŕtať k betónovému alebo drevenému základu. V prípade základu dreveného domčeka musíte myslieť na to, že by domček nemal byť v priamom kontakte so zemou, aby do trámikov neprenikla žiadna vlhkosť. Preto sa musí nosný rošt domčeku podložiť bitúmenovou lepenkou, v ideálnom prípade ešte posadiť na trámy, ktoré ho oddeľujú od kontaktu so zemou. Kotvenie prebieha v tomto prípade pomocou klasických elkových profilov (tzv. vingľov) a hmoždiniek či chemickej kotvy. Prípadne je možné zakúpiť priamo kotviace sady do betónu.
Ak nemáte drevený či betónový základ, je možné ho nahradiť pomocou klasických zemných oceľových skrutiek. Nasledujúci postup je už zhodný s montážou na betónový či drevený základ.
Susedov tip: Nie vždy je potrebné príslušenstvo súčasťou balenia tovaru. Skontrolujte si teda vopred, napríklad pomocou montážneho návodu, čo je potrebné si pre správne ukotvenie dokúpiť.
3. Z akého materiálu sa záhradné domčeky vyrábajú?
Na výber máte hneď z troch možností - plechový, plastový alebo drevený domček. Každý materiál má svoje pre i proti, podľa ktorých si iste ľahko vyberiete ten ideálny.
Plechové domčeky bývajú najčastejšie vyrobené z profilovaného oceľového plechu, ktorý je vrátane konštrukcie pozinkovaný a opatrený práškovým nástrekom. Vďaka tomu nie je potrebné sa o taký typ domčeka príliš starať, nie je teda potrebné obnovovať nátery, stačí len omývať viditeľné nečistoty vodou. Rovnako tak odolnosť domčeka je pomerne vysoká - nemusíte sa teda báť, že by v dôsledku nepriaznivého počasia či bežných poveternostných podmienok došlo k zničeniu domčeka. Je však potrebné myslieť na vhodné ukotvenie k zemi, bez toho bude domček veľmi nestabilný.
Vzhľadom na pomerne nízku hmotnosť využitého materiálu, hravo zvládne montáž plechového domčeka každý viac či menej skúsený záhradkár. Je nutné tiež spomenúť, že väčšina plechových domčekov je vyrábaná z plechu hrúbky 0,3 - 0,4 mm, ktorý je pre bežné používanie dostačujúci. Avšak je možná naraziť aj na kvalitnejšie plechové domčeky, ktoré disponujú plechom s dvojnásobnou hrúbkou. Kvalita sa samozrejme v tomto prípade odráža na vyššej cene.
Ak sa obzeráte po plastovom domčeku, jeho vlastnosti sú takmer zhodné ako pri plechovom domčeku. Nemusíte si takmer vôbec lámať hlavou s údržbou domčeka - bohato si vystačíte s vodou, aby ste odstránili viditeľné nečistoty. Okrem toho, že je plast ako materiál takmer bezúdržbový, je tiež pomerne odolný, takže sa nemusíte báť popraskania či polámania materiálu pri bežnej prevádzke. Rovnako tak nízka hmotnosť využitého materiálu prispieva k ľahšej manipulácii nielen pri montáži s jednotlivými dielmi, ale aj s celým domčekom. V tomto prípade však ľahký materiál spôsobuje nestabilitu, čo patrí spolu s nie príliš prirodzeným vzhľadom k slabým stránkam plastových záhradných domčekov.
Susodov tip: Ak ste si vybrali plastový alebo plechový domček, nemusíte sa obávať jeho jednofarebného prevedenia. Domčeky sú ponúkané tiež v dekóre dreva, aby domček do vašej záhrady lepšie zapadol. Medzi najobľúbenejšie farby patrí okrem dekóru dreva tiež antracitová / sivá farba.
Drevené záhradné domčeky sú ponúkané v dvoch typoch konštrukcie. Panelová konštrukcia sa využíva predovšetkým u menších domčekov, ktoré slúžia na uskladnenie záhradného príslušenstva. Montáž u tohto typu konštrukcie je veľmi jednoduchá, pretože sa domčeky dodávajú vpred-zmontovanom stave a stačí teda len k sebe jednotlivé panely priskrutkovať. Druhým typom je konštrukcia zrubová, typická pre väčšie záhradné domčeky, ktoré môžu byť niekedy využívané aj ako malé chatky. Takéto domčeky sú kvalitnejšie, pretože ich steny sú tvorené širšími fošňami, ktoré je potrebné jednotlivo skladať na seba.
Drevené domčeky svojím vzhľadom dodajú vašej záhrade honosnejší ráz a vďaka použitému materiálu, najčastejšie to býva smrekové drevo, sa stanú jej prirodzenejšou súčasťou. Pri zaobstaraní dreveného domčeka je však potrebné počítať s náročnejšou údržbou a starostlivosťou o materiál. Drevo je potreba ešte pred montážou domčeka ošetriť hlboko pôsobiacim základným náterom a preventívnym náterom proti zamodraniu a plesni (drevo býva väčšinou dodávané úplne neupravené).
Pre konečný náter je vhodné využiť lazúru, ktorá ochráni drevo predovšetkým proti vlhkosti a slnečnému žiareniu. Tým však starostlivosť o drevený domček nekončí - náter je odporúčané obnovovať ideálne každý rok až dva, aby životnosť domčeka bola čo najdlhšia. Na trhu sa v súčasnosti stretnete aj s už nalakovanými domčekmi. Ani tu sa však natieraniu nevyhnete. Dosky sú z výroby opatrené farbou len z jednej strany (z vonkajšej). Vnútorná strana drevených profilov musí byť opatrená náterom pri stavbe.
Susedov tip: Drevené záhradné domčeky sa často rozlišujú na domčeky na náradie a na záhradné domčeky / chatky, ktoré predovšetkým pre svoju veľkosť ponúkajú využitie aj ako letné príbytky či ako miesto k odpočinku.
4. Čím si mám domček dovybaviť?
K plechovému záhradnému domčeku si môžete prikúpiť napríklad podlahovú základňu, ktorá zaistí jeho väčšiu stabilitu a tiež vám uľahčí pokládku dodatočnej podlahy. K podlahovej základni je teda možné priskrutkovať napríklad OSB dosky, palubovky či dosky. Výhodou takejto podlahy oproti klasickému betónovému povrchu je čiastočná izolácia pred mrazom a tiež zníženie vlhkosti v domčeku. Základňa však nie je určená na ukotvenie domčeka do zeme ani do iného materiálu.
Ak však nemáte čas zaobstarať a vyrobiť si vlastnú podlahu, k plechovým i plastovým domčekom sa často ponúkajú podlahy priamo na mieru konkrétnemu domčeku. Tie sú vyrobené napríklad z kvalitného a bezúdržbového drevoplastového materiálu (WPC), ktorý znesie namáhanie aj vyššiu záťaž a zároveň u neho nie je potrebné riešiť podlahovú základňu. Pri drevených domčekoch je tiež možné prikúpiť priamo drevenú podlahu, pokiaľ usilujete o to, aby interiér domčeka bol útulnejší a vzhľadovo krajší. Tá sa potom jednoducho priskrutkuje priamo k nosným trámom domčeka, nie je teda potrebné dokupovať žiadne ďalšie príslušenstvo.
Aby ste sa vyhli prípadnému poškodeniu, odporúča sa u plechových záhradných domčekov využiť strešných vzpier. Tento doplnok domčeka oceníte predovšetkým v prípade, že bývate na mieste, kde hrozia silné či konštantné snehové prehánky. Strešné vzpery totiž pomáhajú zvýšiť nosnosť strechy domčeka proti zaťaženiu snehom - konkrétne nosnosť strechy vzrastie až o 50%.
Pre zabezpečenie dlhšej životnosti vášho dreveného domčeka je ideálne opatriť strechu domčeka ešte dodatočnú strešnou krytinou. Na tieto účely sa často využíva samolepiaca asfaltová krytina, ktorú jednoducho na strechu nalepíte v jednotlivých pásoch a na vybraných miestach pritlčiete klincami. Ostatnú prácu potom za vás urobí samo slnko - pri zahriatí dôjde ku zmäknutiu pásu, dva susedné pásy sa teda k sebe pritavia a rovnako tak sa prilepia aj k drevenej streche. Konkrétny typ asfaltovej krytiny potom závisí od sklonu vašej strechy. Na rovnakom princípe fungujú tiež pieskované bitúmenové lepenky, ktoré sa mierne líšia svojím vzhľadom. Oba typy krytín sú dostupné v rôznych farebných odtieňoch a prispejú tak k rozžiareniu vašu záhrady.
Aby ste mohli priestor v domčeku lepšie využiť, je možné dokúpiť samostatné regály, napríklad pre uloženie drobného náradia, alebo úložné boxy. Rovnako tak aj závesné police - v prípade drevených domčekov je ich prichytenie ľahké, u plechových či plastových je aplikácia horšie, avšak môžu k tomu byť konkrétne prispôsobené (napríklad pri plastových domčekoch Palram). Nemusí sa jednať len o police, ale aj priamo držiaky na náradie či závesné panely. Vzhľadom k hrúbke plechu a plastu neodporúčame montáž príslušenstva na stenu domčeka. Vhodnejšie je pre montáž využiť samotné stĺpiky domčeka.
Susedov tip: Nie vždy je potreba dokupovať príslušenstvo k domčeku samostatne. Často sú ponúkané priamo akčné sety, kedy k záhradnému domčeku naviac zadarmo dostanete napr. podlahovú základňu či strešnú krytinu.
5. Ako a čím domček zmontujem?
Ak je už záhradný domček na ceste k vám domov, je najvyšší čas sa pripraviť na montáž. Pred montážou domčeka je potrebné pripraviť si na záhrade vhodné miesto, aby domček stál na úplne rovnom a spevnenom povrchu, prípadne vybudovať betónový, dláždený či drevený podklad.
K samotnej montáži si určite zaistite jedného či dvoch pomocníkov, vo väčšom počte vám práca pôjde rýchlejšie od ruky a niektoré pracovné úkony by ste sami len ťažko zvládli. Čo sa týka časového hľadiska, vyhraďte si na montáž domčeka ideálne celý deň. Potom už len stačí naštudovať si návod, ktorý je vždy súčasťou balenia každého domčeka, prípadne je tiež dostupný online na webových stránkach pri každom produkte, a začať montovať.
Myslite na to, že sa pri montáži nezaobídete bez základného náradia. Určite si teda pripravte rebrík, vodováhu, kladivko, vŕtačku, pílku, skrutkovač, meter, kliešte a tiež ochranné okuliare aj rukavice. Všetko potrebné náradie je vždy uvedené v návode, preto sa riaďte predovšetkým podľa neho.
6. Ďalšie otázky?
Výber domčeka nie je žiadnou vedou, avšak je vhodné si pred jeho nákupom dobre rozmyslieť všetko vyššie uvedené. Ako ste sami zistili, možností je naozaj veľká kopa, a nie je možné vybrať jeden alebo dva najlepšie domčeky. Ak by ste mali ďalšie otázky, určite nás neváhajte kontaktovať pomocou kontaktov - sme pripravení vám s výberom domčeka odborne a priateľsky pomôcť.