Typy dymovodov a ich správne zapojenie

typy-dymovodov

Pokiaľ ste už vybrali svoje nové kachle, je ďalším krokom ich pripojenie ku komínu. Na to budete potrebovať dymovody. Nákup a zapojenie dymovodov, pokiaľ nie ste plynár alebo kominár, nie je práve jednoduchou záležitosťou. Práve preto sme si pre vás pripravili zopár základných informácií a tipov, ako pri voľbe dymovodov postupovať. 

Hrubostenné alebo tenkostenné dymovody

Pri výbere dymovodov môžete zvoliť medzi nerezovými (takzvanými tenkostennými) dymovodmi, ktoré sú typicky striebornej farby, a oceľovými hrubostennými dymovodmi. Tie sú nafarbené čiernou antikoróznou farbou. Okrem použitého materiálu a farby je však hlavným rozdielom, ako už označenie napovedá, hrúbka plášťa. 

Hrúbka steny tenkostenných dymovodov sa pohybuje rádovo v desatinách milimetra (0,2 - 0,4 mm), zatiaľ čo hrúbka hrubostenných dymovodov sa pohybuje od 1,5 mm vyššie. Tento údaj má hlavný vplyv na tepelnú odolnosť dymovodov a tým aj na ich životnosť a bezpečnosť.

Orientačne oceľové hrubostenné dymovody s hrúbkou 1,5 mm sú odolné až voči teplotám spalín vo výške 400°C, pri 2 mm dymovodoch potom táto odolnosť stúpa až na 1000°C. Pre predstavu výrobcami udávaná priemerná teplota spalín za hrdlom dymovodu (miesto, kadiaľ odchádzajú spaliny z kachlí) sa pohybuje bežne nad hranicou 300°C. Maximálna teplota v prípade, že svoje kachle vyťažujete na maximum, potom môže byť v tomto mieste aj výrazne vyššia. Investícia do hrubostenných dymovodov je teda predovšetkým investíciou do bezpečnosti. Aj preto tenkostenné dymovody v našej ponuke nenájdete.

Okrem toho sa čierne dymovody oveľa viac hodia na pripojenie krbových kachlí v moderných domácnostiach.

TIP: Nakúpte hrubostenné dymovody u jedného výrobcu. Budú mať rovnakú farbu aj odtieň a presne do seba zapadnú.

zapojene-kourovody

Zvoliť správny priemer

Veľkosť dymovodu určujeme podľa priemeru horného, zadného či bočného vývodu pri kameňoch (priemer príruby nájdete najčastejšie v parametroch detailu pri produkte). Zvolené dymovody musia tomuto údaju zodpovedať (napríklad ku kachliam s priemerom vývodu 150 mm môžete pripojiť dymovody s rovnakým priemerom). Najčastejšími priemermi vývodov z kachlí a tým aj priemermi dymovodov sú 120 mm, 130 mm, 150 mm či 160 mm.

Bežnou situáciou je však stav, keď priemer vývodu z kachlí nezodpovedá priemeru vstupu do komína (sopúchu). Obvykle je sopúch širší a dymovod je teda potrebné v jeho priebehu rozšíriť. Tento nesúlad môžete vyriešiť dymovou prípadne komínovou redukciou s požadovanými rozmermi.

POZOR: Priemer dymovodu by sa mal stále zväčšovať alebo byť stále rovnaký, a to od konca kachlí až po vstup do komína. Nie naopak. Tento problém riešte vždy s odborníkom (kúrenárom). Ďalej dajte pozor na dostatočnú vzdialenosť dymovodov od ktorýchkoľvek horľavých materiálov (dvere, plastové okná, trámiky a ďalšie). Minimálna vzdialenosť podľa normy je 40 cm.

Nie je materiál ako materiál

Pokiaľ budú dymovody vidieť a nebudú teda schované či zamurované, je potreba vedieť, že pri vysokom rozpálení, nerezové dymovody začínajú meniť svoju farbu. Práve preto odporúčame oceľové dymovody s čiernym variantom povrchovej úpravy.

zapojene-kourovody

Na veľkosti záleží

Veľkosť dymovodu určujeme podľa horného, zadného či bočného vývodu u kachieľ (priemer dymovodu nájdete najčastejšie v parametroch detailov samotného produktu). Ďalšou z možností je zakúpenie tzv. prechodky. K najčastejším priemerom dymovodov patrí 120, 130 a 150 mm.

TIP: Priemer dymovodu by sa mal stále zväčšovať alebo byť stále rovnaký, a to od kachlí až do konca komína. Nie však naopak.

Zapojiť kachle do komína nie je žiadna veda…

Základným parametrom je typ komína, do ktorého dymovod zapájame. Teda či sa jedná o tehlový, keramický, nerezový alebo šamotový komín. V zásade je jedno, do ktorého komína dymovod napájate, všetky varianty komínov by sa mali napojiť na vaše kachle bez väčších problémov, líšia sa iba obtiažnosťou zapojenia

  • Tehlový či keramický komín

Pokiaľ nemáte urobený otvor do komína, je nutné ho vysekať so značnou rezervou, aby potom bolo možné urobiť tzv. sopúch k pripojeniu kachieľ. Na návod vytvorenie sopúcha sa pozrite na tomto odkaze.

  • Nerezový komín

Najjednoduchšie zapojenie kachieľ je práve u nerezového komína. Pokiaľ máte priemer dymovodu u komína úplne rovnaký ako je váš dymovod u kachlí, môžete kachle zapojiť rovno na komín. Pokiaľ majú dymovody rôzny priemer, použite redukciu do komína a máte taktiež hotovo.

  • Šamotový komín

U šamotového komína je zapojene zo zmienených variantov objektívne najzložitejšie. Na druhú stranu, pokiaľ vhodne zvolíte tzv. redukciu do komína so šnúrou, môže byť nakoniec aj toto bez väčších problémov či nervov.

Optimálnou možnosťou je pripojiť kachle do komína najkratším variantom. Ideálnym prípadom je teda zapojené zadného dymovodu pomocou 25 cm dlhej rúry, zdere a ružice priamo do komína. Samozrejme pokiaľ to dovolí samotná konštrukcia kachieľ. V opačnom prípade je nutné využiť horný či bočný vývod kachieľ napríklad za pomoci dymového kolena.

TIP: Dĺžka dymovodu pred zapojením do kachlí by nemala presiahnuť 2 m.

Pri zostavovaní dymovodu je dobré tiež myslieť na každoročné preventívne čistenie. Napomôcť tomu môžete napríklad koleno alebo rúra s čistiacim otvorom. Vyhnete sa tak nepríjemnosti v podobe zdĺhavého odpojovania kachieľ a prípadne veľkého neporiadku zo spalín, ktoré vám znečistia celú miestnosť.

Pre väčšiu prehľadnosť sme pre vás pripravili ukážku základných typov dymovodov s krátkym komentárom.

redukcia  rura-dymova
rura-s-klapkou   koleno-dymove
koleno-dymove-otocne  prechod-do-komina
ruzica  zder-spona
koleno-dymove-otvor    rurova-kefa
 
 

Team Od Suseda