Rýchly životný štýl a stres zapríčiňujú, že porucha spánku je v slovenských spálniach pomerne častým hosťom. Niektorí sa tohto nevítaného návštevníka snažia zbaviť liekmi, iní skúšajú rôzne relaxačné techniky, lepšie matrace a mnohé ďalšie osvedčené postupy. Pritom by mnohokrát postačilo umiestniť si v spálni kvetinu.
V tomto článku si predstavíme 6 rastlín, ktoré premenia vašu spálňu v hotovú rajskú záhradu. Ako je známe, rastliny sú výrazným producentom kyslíka. Okrem toho izbové kvetiny výborne zachytávajú prach aj dym a zároveň zvlhčujú vzduch. Vedľa lepšieho spánku sa teda môžete dočkať zmiernenia bolesti hlavy, zníženia úzkosti, zlepšenia nálady, posilnenia funkcie mozgu či účinnej prevencie nádchy.
Brečtan popínavý
Americká kozmická agentúra NASA uskutočnila niekoľko štúdií a potvrdila, že brečtan, čo sa prečisťovania vzduchu týka, je rastlina s najsilnejším účinkom. A to predovšetkým vďaka schopnosti pohlcovať formaldehyd. Ďalej znižuje koncentráciu plesní až o 94%. Kontaminanty vo vzduchu sú hlavnou príčinou astmy, alergií a iných problémov s dýchaním - brečtan zlepšuje teda nielen kvalitu spánku, ale napomáha vyriešiť aj vyššie uvedené ochorenia.
Jeho pestovanie je veľmi jednoduché a nenáročné - darí sa mu aj pri nižších teplotách s obmedzeným prísunom slnečného svetla. A preto sa brečtan javí ako najlepšia voľba pre zlepšenie vášho spánku.
Starostlivosť o brečtan:
- Udržujte rastlinu na tienistom mieste, kde môže získať nepriame svetlo
- Udržujte ho z dosahu ventilátoru či iných veterných miest
- Je dôležité jeho veľkosť regulovať pravidelným strihaním a prerezávaním
- Polievajte, keď je pôda suchá na dotyk
Levanduľa
Levanduľa sa najčastejšie používa do parfumovaných mydiel, esenciálnych olejov, aviváží či šampónov. Výskumy potvrdzujú, že vdychovanie jej vône vytvára u ľudí upokojujúce až sedatívne účinky. Okrem toho tiež výborne čistí vzduch. Popri príjemnej vôni teda prítomnosť levandule zmierňuje stres, zlepšuje spánok, znižuje nespavosť, úzkosť, lieči slabý srdcový tep a u malých deti znižuje plačlivosť.
Starostlivosť o levanduľu:
- Odporúča sa levanduľu udržiavať v blízkosti okna, ktoré je orientované na juh
- Zalievať, keď je pôda na dotyk suchá
- Dbať na to, aby ste ju nepreliali - levandule sú náchylné k hnilobe koreňov
- Dôležité je zvoliť vhodnú odrodu (niektoré odrody levandule môžu vyrásť až 1 meter na výšku / šírku)
Jazmín
Ďalším zástupcom je táto exotická rastlinka, ktorá tiež výrazne skvalitňuje spánok, zvyšuje produktivitu a sústredenosť počas celého dňa. Pokiaľ ju umiestnite v spálni, znížite vplyv stresu a zažijete pocit pokoja aj tým, že k nej privoniate. Účinnosť jazmínu pri podpore spánku potvrdila aj americká univerzita vo Wheelingu. Medzi jej ďalšie pozitívne účinky patria: zníženie úzkosti a podráždenosti, zlepšenie nálady ráno po prebudení.
Starostlivosť o jazmín:
- Jazmín by mal byť v ideálnom prípade udržiavaný v miestnosti s chladnejšími teplotami a v blízkosti okna, ktoré je orientované na juh
- Rast môžete podporiť trelážou alebo inými podpornými prostriedkami
- Jazmín by nemal byť vystavený slnečnému žiareniu dlhšie ako 3 - 4 hodiny
- Hnojiť môžete hnojivom pre izbové rastliny na jar a udržiavať vlhkosť pôdy (aby nebola mokrá)
- Dôkladne poprerezávať začiatku jari, aby ste mali jej veľkosť pod kontrolou
Svokrin jazyk (Sansevieria Trifasciata)
Svokrin jazyk je ľudové označenie pre ďalší z kvetov, ktoré sú ako lacná a nenáročná izbová kvetina takmer ideálne pre prekysličenie vzduchu vo vašom domove. Svokrin jazyk uvoľňuje kyslík a súčasne pohlcuje oxid uhličitý, a to prevažne v noci. Okrem toho filtruje zo vzduchu aj veľmi škodlivé toxíny, ktoré sa v domácnostiach bežne vyskytujú - napríklad známy karcinogén formaldehyd, trichlóretylén alebo benzén. To pomôže nielen pri skvalitnení spánku, ale aj pri liečbe respiračných ochorení, bolestí hlavy či podráždených očí. Táto rastlinka sa veľmi ľahko pestuje a je tiež vhodná ako dekorácia.
Rozmarín
Rozmarín je nielen bylina, ktorá sa bežne používa pri varení, ale ak si ju vysadíte doma, pomôže vám aj lepšie spať. Rozmarín je už od staroveku považovaný za posilňovač pamäte a aj dnes je rozmarínový éterický olej odporúčaný pre podporu nervového systému, zdravého obehového ústrojenstva, zlepšenia koncentrácie a zmiernenia stresu.
Starostlivosť o rozmarín:
- má rád piesčitú priepustnú pôdu, skôr vápnitú
- nemá rád premokrenie - je náchylný na hnitie koreňov, obmedzte preto zálievku
- neznáša mráz - hoci je vhodné dať rozmarín cez zimu na chladnejšie miesto (okolo 15 °C), teplota pod 5 °C je kritická
- umiestnite ho na južnú stranu, potrebuje aj v zime dostatok svetla
- v lete mu doprajte plné slnko (na jar však prospeje 14 dní v prechodnom prostredí)
Aloe vera
Poslednou kvetinou v našom výbere je aloe vera. Hoci exotická, môže byť táto na zdraviu prospešné látky bohatá kvetina pestovaná aj doma. Tento kvet vypúšťa do vzduchu počas noci veľa kyslíka, čím pomáha pri nespavosti a tiež zlepšuje kvalitu samotného spánku. Pozitívne účinky aloe vera idú však ešte oveľa ďalej, a to vďaka zázračnému priehľadnému polotekutému gélu vnútri listov rastliny. Látky obsiahnuté v listoch napomáhajú pri hojení rán, popálenín, pri prekyselení žalúdka, ťažkostiach s pankreasom, účinne bojujú proti paradentóze, miernia ekzémy, dokonca napomáhajú aj pri liečbe rakoviny čriev, tuberkulózy, cievnych chorôb, cukrovky a pri zvýšenej hladine krvných lipidov. Avšak pozor - účinky aloe vera sa môžu pri nadmernom užívaní zmeniť na negatívne - niektoré látky môžu byť toxické. Z tohto dôvodu je nutné používať toto prírodné antibiotikum s mierou a pri vážnejších zdravotných ťažkostiach alebo v tehotenstve a pri dojčení sa pred užitím najskôr poradiť s odborníkom.
Záver
V tomto článku sme si predstavili kvety, vďaka ktorým sa vám rozhodne bude lepšie spať. Niektoré z nich môžete dokonca aj vďaka zdraviu prospešným látkam konzumovať a pozitívne účinky tak znásobiť. To už je však téma na niektorý z našich ďalších článkov.
Prajeme vám krásnu dobrú noc :)