Ako správne založiť vyvýšený záhon

blog-vyvysene-zahony-sk

Objavte kúzlo vyvýšených záhonov a vytvorte si na záhrade svoje vlastné. Váš chrbát vám za toto rozhodnutie bude vďačný, zároveň je to tiež skvelý spôsob, ako vašu úrodu či kvety lepšie uchrániť pred škodcami aj nepríjemnou burinou.

Ak sa chcete do výstavby vyvýšených záhonov pustiť, najvhodnejším obdobím je jar. Je však nutné si dopredu pripraviť biologický materiál na jeho výplň. 

Prečo zakladať vyvýšený záhon?

  • Nemusíte sa skláňať k rastlinám a ušetríte si boľavý chrbát.
  • Rastliny sú lepšie chránené proti škodcom akými sú krtkovia, hraboši, slimáky.
  • Vďaka výške a ohraničeniu záhona sa obmedzí zarastanie burinou.
  • Vo vyvýšenom záhone je možné pestovať rastliny aj na terase, betóne, strechách a na miestach nie úplne bežných na pestovanie.
  • Podstatnou výhodou je pohodlný prístup k záhonu zo všetkých strán.
  • Záhon poskytuje lepšie mikroklimatické podmienky, lepšie sa prehrieva a urýchľuje tlenie organickej hmoty.
  • Vyvýšené záhony je možné postaviť do rôznych výšok aj tvarov, a záhrada tak získa nový a moderný vzhľad.

Existujú však aj niektoré nevýhody:

  • V teplých dňoch môže dochádzať k rýchlejšiemu vysychaniu záhona a narastať spotreba vody na zavlažovanie.
  • Vyššie počiatočné náklady - materiál, práca.
  • V závislosti na materiáli, z ktorého je záhon zhotovený, je obmedzená aj jeho životnosť.

Aký materiál pre vyvýšený záhon použiť?

Vyvýšený záhon sa dá zhotoviť zo širokej škály materiálov. Je možné použiť drevo, betón, kameň, plast, hliníkový plech alebo tehly. Všetko závisí od dizajnu danej záhrady a finančných možností. Ďalej je potrebné si uvedomiť životnosť, popr. údržbu jednotlivých materiálov.

Zatiaľ čo betónový záhon je prakticky bezúdržbový a ponúka veľmi dlhú životnosť, väčšinou s ním nejde manipulovať a musí zostať na svojom pôvodnom mieste.

Drevený záhon je možné rozobrať, premiestniť, zmeniť jeho tvar, ale drevo vyžaduje už viac starostlivosti. Materiál je treba ošetriť proti škodcom, ošetriť náterom, a aby sa zamedzilo priamym stykom so zeminou, je dôležité použiť nopovú či inú odolnú fóliu.

Plastové alebo hliníkové záhony sú veľmi jednoduché na montáž aj demontáž a nevyžadujú žiadnu údržbu. Líšia sa len obstarávacou cenou a svojou trvanlivosťou.

 

jak-spravne-zalozit-vyvyseny-zahon

Veľkosť, tvar a umiestnenie 

Dĺžka a tvar záhona závisí úplne na fantázii jednotlivého pestovateľa. Výška a šírka je však zásadná v starostlivosti o rastlinky.

Pokiaľ máme prístup po celom obvode záhona, môže jeho šírka byť až 160 cm, aby sme sa pohodlne dostali do každej časti a ku každej rastline bez vstupovania do záhona. V prípade, že je umiestnenie pri stene alebo pri plote, je nutné počítať s polovičnou šírkou.

Výška záhona môže byť rôzna v závislosti od použitých rastliniek. Nízky záhon do výšky 20 – 30 cm pre okrasné kvety môže fungovať ako skrášlenie a optické rozdelenie plochy záhrady. Môžu mať aj stupňovitý alebo nepravidelný tvar. Maximálna výška záhona by mala byť 70 – 90 cm. Každý záhradník ju musí prispôsobiť svojim potrebám. Nutné brať do úvahy prípadné zdvíhanie krhle a pod.

Umiestnenie záhona závisí od priestorových možností záhrady popr. terasy. Ďalej na prístupe slnečného svitu a vzdialenosti od vodného zdroja.

Čím záhon vyplniť?

Výplň záhona sa skladá z postupne sa rozkladajúceho biologického materiálu.

Spodnú vrstvu tvoria hrubé časti ako odstrihnuté vetvy stromov a kríkov či hrubé stonky. Je vhodné na dno položiť aj väčšie kusy dreva a polien, ktoré do seba nasajú vodu a v teplých dňoch v záhone udržujú potrebnú vlhkosť.

Vyvýšený záhon spravidla nemá dno, aby rastliny v ňom usadené mohli svojimi koreňmi čerpať vodu a živiny priamo z pôdy. Aby sa zabránilo prehrabávaniu hlodavcov do záhona, je vhodné položiť na dno králičie pletivo, ktoré prichytíme k stenám záhona.

Ďalšiu vrstvu tvorí pokosená tráva, mačiny, nevyzretý kompost, slama, kuchynský bioodpad - ideálne premiešané s časťou pôdy. Vzhľadom k postupnému rozkladu hrubého kompostu dochádza k postupnému uvoľňovaniu živín a nie je nutné prihnojovať.

Nasleduje zemina zmiešaná s vyzretým kompostom. Na prevzdušnenie pôdy môže byť do zmesi pridaný piesok. Táto vrstva by mala mať výšku 30 – 40 cm. Na zmiernenie odparovania vlhkosti je dobré zeminu zakryť mulčom alebo štiepkou, ktorá zároveň zabraňuje prílišnému usadzovaniu buriny. V chladnejších dňoch mulč zabráni premŕzaniu zeminy. jak-spravne-zalozit-vyvyseny-zahon-2

Základ môžu tvoriť vetvy alebo aj silnejšie polená

jak-spravne-zalozit-vyvyseny-zahon-3

Nevyzretý kompost a bioodpad z kuchyne

jak-spravne-zalozit-vyvyseny-zahon-5

Vhodná je aj pokosená tráva

jak-spravne-zalozit-vyvyseny-zahon-4

Posledná vrstva by mala byť kvalitná zemina zmiešaná s kompostom

Idete do toho s nami? Založenie vyvýšeného záhona rozhodne stojí za vyskúšanie. Záhradník, ktorý má už s týmto pestovaním skúsenosť, sa väčšinou k bežným záhonom na zemi nevráti. Budete k nim patriť aj vy?