return-icon 100 dní na vrátenie tovaru
home-icon Po - Pi 8:00 - 16:00

Vypestujte si vlastnú zeleninu krok za krokom

blog-vypestovat-zeleninu-sk

Nakúpiť semienka a dívať sa, ako sa každým dňom menia na zeleninu, je príbeh rovnajúci sa malému zázraku. Okrem toho, že podomácky vypestovaná zelenina má pozitívny vplyv na vaše zažívacie ústrojenstvo, je tiež preukázané, že záhradníčenie je skvelou anti-stresovou technikou. A dopracovať sa k vlastnej úrode nie je rozhodne nijak zložité. 

Kedy a ako vysievať

Na každom vrecku so semienkami nájdete podrobné informácie o tom, ako danú odrodu pestovať, kedy vysievať semienka a či je vhodné ju predpestovať alebo rovno vysievať na finálne stanovisko. Dosť často sú možné obe varianty, my sa prikláňame k predpestovaniu pri druhoch, kde je to možné. Budete tak mať istotu, že do záhonov dávate len silné sadenice, pri ktorých je šanca, že vás odmenia plodmi. 

vypestujte-si-vlastni-zeleninu-krok-za-krokem

Semienko stačí málo

Semienka pre úspešný rast nepotrebujú mnoho. Stačí im kvalitný substrát (ideálny je výsevný, ale vystačíte si aj s univerzálnym), teplo, veľa svetla a pravidelná zálievka. Tá je dôležitá, žiadne semienko nesmie vyschnúť, pretože by sa ukončil proces rastu. 

Stačí substrát nasypať do sadbovačov takmer po okraj, ľahko zatlačiť a do každého políčka dať jedno alebo dve semienka. To platí pre väčšie semienka, tých menších môžete nasypať aj viac (aby ste ich nevysiali až príliš, môžete si ich „nariediť“ pieskom v pomere 1:2 v prospech piesku). Na záver poprášte substrátom, každé semienko by malo byť zhruba v dvojnásobnej hĺbke, ako je jeho veľkosť, dajte doma na svetlý parapet a každý deň zalievajte. Nám sa osvedčilo kropenie rozprašovačom až do doby, kým vyrastú malé sadeničky. Zvlhčí sa vrchná časť substrátu a zároveň nehrozí, že by sa prudkým prúdom vody z krhly semienka vyplavili. 

vypestujte-si-vlastni-zeleninu-krok-za-krokem-3

Tip: Sadeničkám raz do týždňa prospeje aj probiotická zálievka. Probiotiká pre rastliny fungujú podobne ako ľudské „hodné“ baktérie obsiahnuté napríklad v jogurte. Zvýšia odolnosť rastlín voči chorobám, tie budú silnejšie a tiež sa vám odmenia lepšou úrodou. 

Pikýrovanie – piplačka, ktorá sa vyplatí

Akonáhle majú sadeničky štyri lístky, je načase ich osamostatniť a presadiť. Než pôjde každá z nich do záhonu, mala by si týmto procesom prejsť až tri krát. Pikýrovanie slúži k tomu, aby mala rastlina veľký a silný koreňový bal a zároveň sme my záhradkári uspokojili jej rastúce požiadavky na priestor. 

vypestujte-si-vlastni-zeleninu-krok-za-krokem-4

Pikýrovanie krok za krokom

  1. Pripravte si všetko náčinie: substrát, ľahčené kvetináče, nástroj na pikýrovanie (môže to byť napríklad plastová lyžica, palička od zmrzliny alebo bonsaj sadu).
  2. Jednotlivé sadeničky opatrne vyberte zo sadbovača (k tomu pomôže nejaká palička, neponičíte tak korienky).
  3. Pokiaľ majú príliš dlhé korienky, zhruba tretinu z nich odštipnite. Rastlinu to povzbudí k rastu a posilní ju to.
  4. Do kvetináča nasypte substrát, vložte presadzovanú sadeničku do zeminy až po spodné lístky a zatlačte, aby nikde nezostali vzduchové bubliny.
  5. Nezabudnite si označiť, čo v ktorom kvetináči pestujete, aby ste sa v sadeničkách vyznali.
  6. Opäť nechajte v teple a na svetle ďalej rásť, nezabudnite na pravidelnú zálievku, ktorú môžete opäť čas od času okoreniť probiotikami. 
  7. Celý postup opakujte po pár týždňoch, vo chvíli, keď sadenice vyrastú tak, že sa budú ohýbať alebo budú merať okolo 10 cm.

Kedy presadiť sadenice von

Každý rok sa to na internete hemží otázkami, kedy je možné presadiť sadenice von. Nenechajte sa uchlácholiť pekným počasím. V našich končinách sa odjakživa tradovalo, že von sa majú sadenice dávať až v polovici mája, po tzv. troch zmrznutých (dni, keď majú sviatok Pankrác, Servác a Bonifác). Aj keď jarné slniečko dokáže pekne zahriať, pre prvú polovicu jari sú typické prízemné mrazy a nečakané zmeny počasia. Kto nechce zaplakať nad zmrznutými sadenicami v záhone, musí si počkať a domácnosť plnú bujnej vegetácie pár týždňov vydržať. 

vypestujte-si-vlastni-zeleninu-krok-za-krokem-2

O niečo jednoduchšie to majú majitelia skleníkov. Krátkodobé mrazy vegetáciu v skleníku neohrozia tak ľahko, a preto je možné do skleníka presťahovať otužilejšie sadenice už v apríli. Aj tak ale odporúčame pri nepriaznivej predpovedi počasia záhony so sadenicami prikryť bielou netkanou textíliou, ktorá krátkodobo pred mrazom ochráni. 

Viac o predpestovaní a množení rastlín v ďalšom článku.

Autorkou článku je vášnivá záhradkárka z blogu  Petra Zahradničí.