Vytlačiť, usušiť, rozdrviť? Čo robiť s paradajkami.

banner-co-robit-s-paradajkami

Paradajky patria medzi najobľúbenejšiu zeleninu a to nielen preto, že si ich môžete ľahko vypestovať doma, ale sú aj zdraviu prospešné. Obsahujú len minimálne množstvo sacharidov a vďaka tomu sú vhodné pri redukcii hmotnosti. Podporujú látkovú výmenu, prospievajú pokožke, vlasom, posilňujú bunkovú štruktúru a imunitu. Sú plné vitamínov a blahodárnych látok. Sušina je potom najbohatšia na obsah sacharidov, pričom asi desatina pripadá na sacharózu, zvyšok tvorí glukóza a fruktóza.

Ak by sme sa pozreli na nutričný obsah, paradajky sú bohaté na prítomnosť vitamínov C, E, provitamínu A (predovšetkým β-karotén), minerálnych látok, železa, draslíka, niektorých typov vitamínu B (B1, B2, B6), v menšom množstve obsahujú vápnik a fosfor, aminokyseliny, vlákninu a lykopén. Posledná zložka je tiež považovaná za najväčšiu prednosť paradajok - lykopén je červené rastlinné farbivo s antioxidačným účinkom zo skupiny karotenoidov neobsahujúcich kyslík a chráni vaše zdravie pred rôznymi chorobami tým, že viaže voľné radikály v organizme.

Úroda na slovenských záhradkách sa tento rok naozaj vydarila, a to práve u rajčiakov, ktoré sme pomaly nestíhali zbierať, nieto konzumovať. Okrem klasických odrôd (kríčkové a kolíkové) sme tento rok pestovali aj zahraničné, prevažne talianske odrody, ako sú býčie srdce a San Marzano. Tie na rozdiel od klasických odrôd obsahujú viac dužiny a menej vody a semien.

V dnešnom diely sa pozrieme na to, ako s tohtoročnou úrodou naložiť.

Bruschetta

Náš najobľúbenejší recept je práve bruschetta, ktorá je extrémne jednoduchá, rýchla, chutí, ale predovšetkým zdravá. Vďaka tomu, že paradajky neprechádzajú žiadnou tepelnou úpravou, ponechajú si všetky zdraviu prospešné látky.

A čo vlastne na recept potrebujete?

Stačí pečivo podľa vášho výberu - nám najviac chutí cmarový chlieb a ciabatta.

Ďalej potrebujete už len paradajky, cesnak, soľ, ideálne čerstvú bazalku a extra virgin olivový olej.

Postup je tiež jednoduchý:

Paradajky nakrájate na štvrťky a zbavíte ich semienok. Dužinu potom nakrájate na menšie kocky a v mise následne premiešate s olivovým olejom. Bazalku, ktorú tiež natrháte či nakrájate na malé kúsky, pridáte k paradajkám a podľa vašej chuti môžete dochutiť soľou. Pečivo, ktoré opečiete do chrumkava, môžete potrieť cesnakom. Pokiaľ máte radšej jemnejšiu chuť, cesnak vynechajte a nakoniec pridajte paradajkovú zmes.

bruschetta

 

Sousedov tip: Existuje hŕba ďalších receptov a kombinácií - bruschettu môžeme ozdobiť aj odrezkami parmezánu, kúskami mozzarelly, olivami, avokádom, atď. To už však necháme na vašej chuti.

 

Passata či paradajkový pretlak

V tomto recepte rýchlo sparte 1 kg paradajok, olúpte ich, odstráňte semienka a nakrájajte na kocky. Dajte ich do väčšieho hrnca spolu s olivovým olejom, bazalkou, trochou chilli a korenia. Nechajte variť asi 10 minút za pravidelného miešania. Na záver zmes rozmixujte a nalejte do pripravených pohárov. Zavárajte po dobu cca jednej hodiny. Hotové môžete používať do polievok, omáčok, alebo napríklad ako základ pre ratatouille či na pizzu.

protlak

Sugo (pravá talianska omáčka)

Olúpte a nakrájajte 1 kg paradajok, 2 cibule, 1 mrkvu a kúsok zeleru. Na miernom ohni nechajte rozohriať trochu masla a olivového oleja. Orestujte najprv len cibuľu, mrkvu a zeler a to cca 5 minút. Potom pridajte tri prelisované strúčiky cesnaku a nakrájané paradajky a nechajte variť ďalších cca 5 minút, všetko osoľte a okoreňte.

Nakoniec pridajte zmes mletého korenia (petržlen, bazalka, tymian, rozmarín, ...) a zhruba 20 cl vody a všetko nechajte variť nezakryté po dobu cca 25 minút. Zmes následne premixujte na požadovanú konzistenciu, ochutnajte a podľa vašej chuti môžete pridať buď trochu cukru či soli. Aj tu následnú zmes zavárajte po dobu jednej hodiny. Omáčku môžete využiť na cestoviny alebo napríklad na pizzu.

 

Domáci kečup

Na nepriľnavú panvicu dajte na jemno nakrájanú cibuľu, prelisovaný strúčik cesnaku, 2 cm nastrúhaného zázvoru a 500 g dužiny z paradajok. Pomaly varte asi 20 minút a pritom pravidelne miešajte. Zmes rozmixujte, pridajte trochu vínneho octu, pol lyžičky cukru, korenia a soľ podľa chuti. Za častého miešania varte ešte asi 35 minút. Hotový kečup premiestnite do sterilizovaných pohárov a zavárajte po dobu asi 40 minút.

domaci-kecup

Ďalším receptom, ktorý môžete vyskúšať je, že do pripraveného hrnca dáte polovice paradajok aj so šupkou, pridáte olúpanú a nahrubo nasekanú cibuľu. Ďalej pridáme ocot, cukor a všetky koreniny.

Susedov tip: Korenie si môžeme dať do zvláštneho obalu, aby ste ho potom nemuseli loviť.

Varíte do zhustnutia za občasného miešania cca 1 hodinu. Záleží hlavne na tom, ako veľmi sú paradajky vodnaté. Potom vyberte obal s korením a zmes tyčovým mixérom rozmixujte, následne prepasírujeme cez husté sito a ešte horúci kečup nalejte do pohárov, ktoré budete následne 20 minút sterilizovať.

Sušené paradajky

Paradajky môžete nakrájať podľa vašej ľubovôle na mesiačiky alebo hrubšie plátky. Posypete soľou, kryštálovým cukrom i bazalkou a sušíte v sušičke cca 1 hodinu na najvyšší stupeň. Potom teplotu znížte na dvojku a sušte približne 12 hodín. Usušené paradajky narovnajte do pohára, prekladajte cesnakovými strúčikmi a rozmarínom. Nakoniec to celé zalejte olivovým olejom a schovajte do chladničky. Ideálne sú napríklad do šalátov či cestovín.

Susedov tip: Pokiaľ nemáte sušičku, paradajky zvládnete usušiť v bežnej rúre. Rúru rozpáľte na 180 °C a sušte 30 minút, potom znížte teplotu na 140 °C a sušte ďalších 30 minút. Nakoniec znížte teplotu na 100 °C a sušte posledných 30 minút.

susena-rajcata

Drvené paradajky

Rýchlo sparte 1 kg paradajok, olúpte ich, odstráňte semienka a nakrájajte na kocky. Vo veľkom hrnci ich orestujte na olivovom oleji, osoľte a okoreňte. Varte na miernom stupni asi 20 minút a pravidelne premiešavajte. Hotovú zmes môžete opäť preliať do vopred vyvarených pohárov a zavariť po dobu jednej hodiny. Zmes môžete použiť celoročne ako základ omáčok a jedál, ako je napríklad chilli con carne.

A pár praktických tipov na záver:

  • Na zaváranie budete potrebovať sterilné poháre. Sklenené nádoby dajte najprv do veľkého hrnca s horúcou vodou a nechajte ich 10 minút vyvariť. V žiadnom prípade poháre neutierajte utierkou, ale nechajte ich odkvapkať a uschnúť. To isté urobte s viečkami, alebo použite viečka úplne nové. Sterilizácia je konzervácia, ktorou sa umŕtvia rozkladné mikroorganizmy a zaváraniny sa vám nepokazia.
  • Až poháre naplníte, musíte ich riadne uzavrieť a opäť vložiť do vody, ktorá by mala siahať aspoň 2,5 cm nad veko pohára. Zavarením obmedzíte výskyt všetkých baktérií v potravinách i pohároch, potom ich zložte z varnej platne a pred vybratím z vody ich nechajte ešte 5 minút odpočinúť.
  • Paradajky rýchlejšie a bezpečnejšie nakrájate nožom s vlnitým ostrím.
  • Nevarte paradajky v hliníkovom hrnci. Ten zle reaguje s kyslosťou paradajok a výsledok by mohol byť nahorklý či mať mdlú farbu.
  • Paradajky s vydlabanou dužinou môžete využiť aj ako misky na prílohu alebo omáčku. Pred plnením ich môžete nechať 10 minút odkvapkať.
  • Paradajkám prospieva kombinácia s bylinkami: bazalkou a oreganom, tymianom, pažítkou a cesnakom. Ale môžete ich skúsiť ochutiť aj menej tradične a to kôprom, sezamovými semienkami, majoránom či estragónom.

 

Dúfame, že sa vám článok páčil a tešíme sa na ďalší. Medzi tým si môžete prečítať aj ďalšie naše články či sa podeliť so svojimi skúsenosťami a tipmi v komentároch.

Team Od Suseda