Založenie a starostlivosť o trávnik

pece-travnik-sk

Trávnik je z hľadiska pestovania a starostlivosti jeden z najnáročnejších prvkov na záhrade. Je však dôležitou relaxačnou zónou, či už na ňom budeme chcieť odpočívať, hrať s deťmi futbal alebo sa len kochať pohľadom na sviežu zeleň.

V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako sa starať o trávnik, a pre tých z vás, ktorí plánujú úplne nový trávnik, prinášame návod, ako na to. 

Nechajte plochu zazelenať alebo Ako založiť trávnik?

Trávnik zakladáme na jar (apríl, máj) alebo na jeseň (september).

Pri zakladaní trávnika je dôležitá príprava pôdy. To znamená nakyprenie kultivátorom, ktorý pôdu rozruší, prekyprí a zároveň premiesi. Potom z pôdy odstráňte všetky zbytky organického pôvodu, ako sú napríklad korene a burina, tiež kamene aj stavebný materiál. Pokiaľ viete, že vašej pôde niektorá pôdna zložka chýba, podľa potreby ju doplňte (napr. piesok v prípade málo priepustnej a ílovitej pôdy; kompost v prípade piesčitej a málo vyživenej pôdy).

Po nakyprení pôdu urovnajte pomocou hrablí a vysejte pripravené osivo (vhodný pomocník je vozík na siatie, ktorý trávové osivo dávkuje rovnomerne) a hrabľami jemne zapravte. Takto pripravenú pôdu utužte záhradným valcom.

V období po výseve (behom prvých týždňov, kedy jednotlivé druhy tráv vzchádzajú) je veľmi dôležitá pravidelná zálievka. Lepšie než kropiaca krhla či hadica je postrekovač, ktorý nevyplaví semená.

Čo sa týka prvého kosenia, to vykonajte cca 3-5 týždňoch po výseve (záleží na klimatických podmienkach vo vašej oblasti).

Nepodceňte výber trávneho osiva 

Ponúkané trávne osivá sú už svojim zložením tráv uspôsobené pre konkrétne využitie. Pred založením trávnika je preto veľmi dôležité uvedomiť si, ako bude trávna plocha využívaná, a podľa toho trávne osivo vybrať.

Napríklad:

  • Pre trávnik pri rodinnom dome s deťmi, ktorý bude veľmi zaťažovaný, voľte skôr parkové zmesi, ktoré sú pre väčšie zaťaženie určené.
  • Ak je vašim snom udržovaný anglický trávnik, zvoľte zmes ihriskovú alebo priamo golfovú.  

Myslite na to, že aj trávne osivo má len obmedzenú dobu klíčivosti, nemá teda význam kupovať trávne osivo do zásoby. Na produkte je vždy uvedené množstvo osiva na konkrétnu plochu - preto si najskôr zistite, akú veľkú plochu chcete zatrávniť, a podľa tohto údaja sa pri nákupe orientujte. Možno vám pomôže, že obvykle sa odporúča 10-30 g trávneho osiva na m2.

zalozeni-pece-o-travnik

 

Ako sa o trávnik starať naprieč celým rokom?

Po zimnom období je potrebné trávnik najprv vyčesať (plastové alebo drôtené hrable na lístie, poprípade drôtený adaptér na vertikutátor).

Po vyčesaní nahnojte dávkou hnojiva a potom po 3-4 koseniach nasleduje prerezanie (tiež označované ako vertikutácia), ktoré vykonajte dvoma smermi.

hnojeni-travniku

Behom sezóny trávnik pravidelne koste a zavlažujte.

Veľmi dôležité je mať naostrené nože kosačky. Trávny list je vďaka tomu čisto odrezaný a nepresychajú mu toľko odrezané konce. Najšetrnejší spôsob skracovanie trávnika je vretenovou kosačkou. Ukazuje sa, že je lepšie pokosenú trávu odstrániť z trávnika, najmä ak je jej veľké množstvo - znížite tým riziko napadnutia trávnika plesňami a inými chorobami.

Tip od suseda: Pokiaľ chcete, aby trávnik rýchlo zhustol, vykonávajte kosenie dvakrát v týždni o 1/3 dĺžky listov. Tráva potom nemá takú potrebu rásť do výšky, ale rozrastá sa skôr do strán.

Letné obdobie je vhodné pre aerifikáciu (prevzdušnenie), ktorá sa vykonáva na veľmi zhutnených trávnatých plochách. Aerifikácia sa používa na zlepšenie prístupu vzduchu, vlahy i živín pre koreňový systém trávneho porastu. Na rodinnej záhrade ju vykonávajte raz za 2-3 roky, keď je trávový koreňový systém utužený.

Opäť môžete použiť záhradný valec, na ktorý môžete pripevniť opasky s hrotmi - tie prevzdušnia trávnik do hĺbky 5 cm. 

Zároveň s aerifikáciou je obvyklé vykonávať aj tzv. topdressing trávnika, kedy sú do trávnika rovnomerne rozprestreté a zapravené zložky na vylepšenie pôdneho profilu (piesok, kompost, trávnikový substrát).

Od konca leta do začiatku jesene je možné vykonávať ešte jednu vertikutáciu, vďaka čomu trávny koreňový systém pred zimou zosilnie a je v zime odolnejší voči vonkajším vplyvom. 

Trávnikové desatoro

Opakovanie je matka múdrosti – preto sme pre vás na záver pripravili 10 rád, ktoré zhŕňajú starostlivosť o trávnik, aby to pre vás nebola taká veda.

  1. Pôdu si pred založením trávnika pripravte kultivátorom.
  2. Použite kvalitné osivo - zapravte ho, zavalcujte a dôkladne zalejte. 
  3. Prvé kosenie vykonajte 3-5 týždňov po prvom výseve, dôležitý je dobre naostrený nôž. 
  4. Zbierajte pokosenú trávu z trávnika - predídete tak plesniam a iným chorobám.
  5. Pravidelne z trávnika odstraňujte organický materiál (lístie, plody a ďalšie).
  6. Prvý mesiac nezabúdajte na pravidelnú zálievku.
  7. Po zimnom období trávnik pokoste a nahnojte ho.
  8. Po 4-5 koseniach vykonajte vertikutáciu.
  9. Hnojivo vyberajte podľa sezóny a dávkujte podľa odporúčaní výrobcu.
  10. Od konca leta do začiatku jesene je možné vykonať ešte jednu vertikutáciu.

Váš trávnik nie je spokojný?

Pokiaľ váš trávnik neprospieva a vy si s ním neviete rady, možno vám pomôže jeden z našich predchádzajúcich článkov, ktorý sa venuje Najčastejším problémom s trávnikom

 

Tím OD SUSEDA