Neviditeľný plastový obrubník LEGI – záhrada si ho zamiluje

 Doba čítania: 3–5 minút
Recenzovaný produkt: Obrubníky pre neviditeľné ohraničenie LEGI

 hodnoceni-obrubniky-legi-SK

Neviditeľné plastové obrubníky LEGI je dnes vidieť takmer v každej druhej záhrade. Takže keď som ešte navyše videl reportáž v záhradkárskom programe Polopatě na ČT1, aj ja som podľahol a rozhodol som sa obrubníkmi vyskúšať.

Prvé dojmy po doručení

Obrubníky dorazili do druhého dňa a boli zabalené do kartónu a strečovej fólie, čo považujem za dostatočné. Moja objednávka bola rozdelená do dvoch balíkov, každý cca po 50 kusoch. Obrubníky sú vyrábané z mäkčeného recyklovaného plastu (to preto, aby sa pri usadzovaní lepšie tvarovali), preto je riziko polámania pri preprave veľmi malé.

baleni-obrubniku

Nenechajte sa znepokojiť tým, že k obrubníkom nedostanete žiadny návod. Práca s nimi je taká jednoduchá a intuitívna, že by bola tlač návodu skôr plytvaním papierom a prírodnými zdrojmi. Najväčšie obavy som mal zo spracovania dôležitých častí, preto som ihneď po rozbalení skúsil spojiť dva obrubníky pomocou integrovaných zámkov a šlo to bez väčších problémov. Pre rozpojenie je potrebné trochu „zabrať“, ale to je skôr na prospech, aby sa nainštalované obrubníky samovoľne nerozpájali.

Po premeraní obrubníkov som pri pár kusoch odhalil odchýlku cca 1 mm od deklarovanej výšky, ale v prípade tohto produktu je možné použiť tvrdenie: milimeter žiadna miera.

Montáž

Kladenie/usadzovanie obrubníkov je na samostatnú kapitolu, ale čo sa týka hodnotenia práce s obrubníkom, nie je čo vytknúť. Jednotlivé dielce možno jednoducho nastrihnúť kombinačkami (ja to robil nožnicami na plech – nič iné po ruke nebolo :)). Potom ich možno ohýbať skoro do akýchkoľvek tvarov – napríklad aj tak, že z jedného dielu obrubníka vytvoríte kruh s priemerom cca 30 cm. Ak by ste pokladali obrubníky na jar, na jeseň alebo snáď v zime, dajte pozor na fakt, že pri nižších teplotách je plast všeobecne krehkejší a pri tvarovaní môže praskať. Ja som obrubníky pokladal za slnečného počasia, kedy bol obrubník vplyvom tepla skvele ohybný.

neviditelni-obrubnik-igel-montaz

Na ukotvenie je možné použiť ako plastové, tak kovové klince. Skúsil som oboje, pretože som sa bál, že tie plastové nebudú veľmi pevné, ale opak bol pravdou (prikladám foto, kedy na plastový klinec vyvíjam silu a prehnutie je minimálne). Plastové klince sú naozaj pevné a mohutné, a tak by som tie kovové odporúčal použiť len do extrémne hutných podkladov. Zároveň je nutné dodať, že kovové klince sú dlhšie - majú cca 30 cm, plastové 25 cm.

V obrubníku je pripravených celkom 6 dierok na klince, ale pozor – majú špecifický tvar, preto odporúčam nakupovať klince a obrubníky od jednej značky/predajcu (v mojom prípade značka LEGI), aby boli vzájomne kompatibilné. A čo sa týka počtu, na ukotvenie rovného obrubníka som použil 3 klince, keď som obrubník tvaroval, tak 4–6 klincov podľa náročnosti ohýbania.

hreby-obrubniky

Na čo nezabudnúť?

Ja som neviditeľné obrubníky používal pre lepšie ohraničenie okrasných záhonov, preto som okrem nich potreboval aj mulčovaciu kôru. Pod tú sa často dáva aj záhradná textília, ale ja som sa pre ňu nerozhodol. Ak však vy áno, určite by som odporučil uchytiť ju pod obrubník a pomocou klincov, aby držala na svojom mieste.

Čo sa týka ďalšieho využitia obrubníkov, dokážem si predstaviť, že by som ich použil aj v prípade, keď by som potreboval jednoducho oddeliť trávnik a plastové zatrávňovacie tvárnice (napr. pre potreby parkovacieho státia) alebo kamienky či dlažbu (v prípade chodníka a i).

neviditelny-obrubnik-igel

Čo sa mi páči
Veľmi jednoduchá montáž
Flexibilita plastu
Nízka cena
Kvalitné a odolné kotviace klince
Stojí za zvážení
Výrobná odchýlka (cca 1 mm) vo výške obrubníku