Susedov záhradný kalendár - apríl

susedov-kalendar-april

Apríl je mesiacom, kedy sa už na záhrade začínajú diať veľké veci - predovšetkým čo sa práce na záhrade týka. Aj napriek tomu, že je povestný svojim vrtkavým počasím, ani to by nás nemalo odradiť od vrcholných príprav na prichádzajúcu sezónu. V tejto chvíli je najvyšší čas myslieť na to, akými kvetinami chceme ozdobiť našu záhradku alebo aké plody chceme neskôr zbierať - je totiž čas vysadiť a vysiať všetko potrebné.

Ovocná záhrada

Apríl je na ovocnej záhrade typický predovšetkým odrezkami ovocných stromov, štepením, vysádzaním odrezkov či škôlkovaním podnoží/podkmeňov.

Zabudnúť by sme nemali predovšetkým na broskyne, ktoré práve v čase kvitnutia potrebujú vykonať pravidelný rez. Tiahnu k tvorbe jednoročných plodných výhonov, a teda k prílišnému zahusťovaniu koruny. Rezom je teda potrebné zredukovať počet výhonkov ideálne na 50 - 120 kusov, čo znamená asi 400 - 600 okvetných pukov. Plodné výhony by mali byť 15 - 20 cm od seba, dlhé z nich skracujeme až o 1/3.

obrázek 1

Ak sme sa v marci nepostarali o marhule, musíme si na ne nájsť čas práve teraz. Je však potrebné myslieť na to, že ak rez vykonáme príliš neskoro, môžeme pomerne ľahko strom aj vypučané púčiky alebo kvety poškodiť. Podobné ako s marhuľami je to aj s drobným ovocím - u ostružiny odstránime odplodené výhony, rovnako tak u malín. U ríbezlí je ideálne sa zbavovať 5-6 ročných výhonov, 1-2 ročné udržiavame 4 a 2-3 ročné 3 kusy. Pri novo vysadených stromčekoch vykonáme výchovný rez - hlavný výhon skrátime o 1/2 a postranné o 2/3 na vonkajšej puk.

Aby sme sa mohli tešiť z veľkej úrody jahôd, po zime z jahôd odstránime suché listy aj nadbytočné šľahúne. Zeminu pre jahody ideálne nakypríme a prihnojíme špeciálnym hnojivom, použiť možno tiež kompost a vytvoriť pomocou neho vrstvu okolo rastliniek.

Ďalšou úlohou je preštepovanie stromov, predovšetkým pokiaľ ide o tie staršie. Najčastejšie sa u nich používa spôsob "za kôru", preto musíme počkať práve na apríl, kedy možno ľahko kôru odlúpiť. U preštepených stromov už z minulých rokov je nutné konáre aj celý strom postupne tvarovať.

obrázek-2

Zeleninová záhrada

Pre výsevy je apríl ako stvorený, preto možno na záhradke medzi záhonmi strávime veľké množstvo času. Semená mrkvy, petržlenu, hrachu i malé cibuľky vysievame čo najskôr, aby ešte stihli zachytiť zimnú vlahu. Ak sme sa však s koreňovou zeleninou poponáhľali a vysiali ju už v marci, je teraz ideálny čas na prerezávanie.

Pre predpestovanie na májovú výsadbu môžeme do skleníka vysiať semená cukiet alebo kríčkových paradajok. V druhej polovici apríla môžeme do skleníka presadiť aj predpestované sadenice paradajok, papriky či šalátových uhoriek. Ak počasie praje, na konci mesiaca už sa bude dariť priamo na záhone teplomilným uhorkám alebo cukete. Rovnako tak môžeme vysiať fazuľu aj cukrovú kukuricu, ak je pôda dostatočne prehriata.

obrázek 3

Čas je v apríli ešte aj na sadenie póru. Môžeme ho vysievať priamo do záhona, pre lepšiu úrodu sa však odporúča predpestovanie v krytom priestore. Až rastlinky vzídu, mali by sme ich presadiť do sadbovačov s menšími kockami. K presadeniu bude ideálny čas vtedy, až korene póru vytvoria v sadbovačoch silne prekorenený bal a sadenice budú silné asi ako ceruzka. Na záhone ich potom vysádzame do hlbšej ryhy, aby sme docielili čo najdlhšiu bielej časti póru.

Napriek tomu, že melón nie je úplne typickou zeleninou pre naše podmienky, nemali by sme sa ho báť. Ideálnou dobou pre výsev cukrových aj vodných melónov je polovica apríla. Vysievame ich rovno do kvetináčov alebo do kvetináča s agroperlitom, následne je potrebné ich prepichnúť. Pritom je však nutné myslieť na to, že melóny sú veľmi citlivé k poškodeniu koreňov a podľa toho je teda potrebné s nimi zaobchádzať. Po uplynutí 6-7 týždňov od výsevu už by mali byť vyrastené dostatočne silné rastlinky k premiestneniu do vonkajšieho prostredia, na záhon ich však presúvame až v druhej polovici mája.

jezkuv-zahradni-kalendar-duben1

Začiatok apríla je vhodný aj pre výsev bazalky - tej sa veľmi dobre darí na svetle, neuškodí jej však zasypať ju tenkou vrstvou zeminy. Von bylinku presádzame až v druhej polovici mája, kedy už nehrozí nebezpečenstvo mrazov.

Okrasná záhrada

V apríli sa ani na okrasnej záhrade takmer nezastavíme - je potreba vysadiť mnoho okrasných rastlín a nie len to. Dôležitá je v tomto období aj starostlivosť o nich.

Popínavé rastliny dobre poslúžia na miestach, ktoré nie sú úplne esteticky dokonalé, niekedy dokážu slúžiť aj ako tepelná izolácia. Konkrétny druh "popínavky" volíme podľa našich predstáv a umiestnenia, najčastejšie však narazíte na vlkovec, stavikrv, trubač alebo brečtan. Ak chceme popínavú rastlinu vysadiť k stene stavby, je nutné dodržať 50 cm odstup. Rastlinu z kontajnera presadíme do dostatočne širokej a hlbokej jamy (cca 50 cm). V rámci zlepšenia podmienok dno jamy vystelieme vrstvou kompostu, v prípade ťažkej a nepriepustnej pôdy vykonáme drenáž zo štrku a piesku. Prvé výhony po zasadení upevníme k tyči, postupom času je potrebné niektorým druhom pomôcť opornou konštrukciou.

tree-746126_1280

V apríli je tiež čas na výsadbu okrasných drevín - sadíme rododendrony i dreviny, ktoré sa pri jesennej výsadbe dobre neujali - brezy, magnólie, budleje a ibišteky. Vysádzame tiež hľuzy gladiol (mečíku) a montbrécie.

Rovnako tak je čas na georgíny, v teplých polohách môžeme začať vysádzať už začiatkom mesiaca, v tých chladnejších sa však oplatí počkať až takmer na prelom apríla a mája. Pred výsadbou je nutné všetky silnejšie hľuzy georgín deliť, aby rastliny netvorili príliš veľa výhonov na úkor kvetov. Delenie vykonávame u dobre očistených hľúz a aspoň týždeň pred výsadbou. Georgíny delíme tak, aby na každom oddelku bolo niekoľko očiek. Potom len zrežeme stonku tesne nad koreňovým kŕčkom a rezné plochy necháme dostatočne zaschnúť (min. týždeň).
Georgíny možno množiť aj odrezkami, k tomu je však potrebný vykurovaný skleník. V tomto prípade dáme hľuzy najneskôr v marci nariasiť, z nich potom odoberáme odrezky a necháme ich zakoreniť.

jezkuv-zahradni-kalendar-duben

Čo sa týka starostlivosti o našu okrasnú záhradu, mali by sme sa zamerať na škodcov, konkrétne na slimákov, ktorí dokážu zničiť novo vysadené a mladé rastlinky. Boj proti nim nie je príliš jednoduchý, môžeme použiť rôzne návnady alebo ich pravidelne zo záhrady zbierať. Ak našu záhradku zdobí okrasné jazierko, vyčistíme ho, doplníme vodou a osadíme rastlinami. Na skalkách nahrádzame uhynuté skalničky novými a objemnejšie druhy patrične vytvarujeme. So starostlivosťou o trvalky nám pomôže kompost alebo Cererit, ktorý použijeme pri hnojení, pomocou okopávania ich potom prekypríme a prevzdušníme pôdu, a nezabudneme ani na zálievku.

obrázek 7

Ak ešte len so záhradkou začíname alebo ju renovujeme, je v apríli najlepšie obdobie pre založenie nového trávnika alebo na opravu jeho poškodených častí. Prvým krokom a zároveň tým asi najdôležitejším je kvalitná príprava pôdy pre výsev. To zahŕňa zbavenie sa všetkých odpadov a nečistôt, vyberanie pakoreňov burín a väčších kameňov. Plochu pred výsevom je nutné tiež upraviť do požadovaného sklonu, aby bol dokonale vodorovný, prípadne svahovitý, myslieť musíme aj na úpravu zeminy u obrubníkov, aby sme následne nezápasili sa kosením trávy na týchto miestach. Po takejto úprave celú plochu pohnojíme napr. Cereritom a pôdu následne skypríme do hĺbky 10-20 cm. Pre výsev zvolíme takú trávnatú zmes, ktorá bude najlepšie vyhovovať našim požiadavkám. Pre záhradu pri rodinnom dome sa odporúča voliť rekreačnú zmes - tá obsahuje ako úzkolisté okrasné druhy trávy, tak druhy, ktoré dobre znášajú zašľapávanie. Sadenie na 1 m2 sa pohybuje v rozmedzí 10-20 g.

Ak nemusíme riešiť zakladanie úplne nového trávnika, aj napriek tomu je potrebné si nájsť nejaký čas na ten starý. Koncom mesiaca trávnik prvýkrát prihnojujeme, ideálne za daždivého počasia alebo hnojivo aplikujeme s dostatočne veľkým množstvom zálievky.

Team Od Suseda