Máj je lásky k záhrade čas – všetko totiž rastie, kvitne a bujnie. Dni sú dlhšie a teplejšie, koncom mesiaca už dúfajme pominie všetka šanca na príchod neskorých jarných mrazíkov. Na záhrade, v skleníku aj na záhonoch je teda veľa vecí na práci. Leto sa blíži každým okamihom, zberáme preto jarné rastliny, vysádzame letné druhy a myslíme na jesennú úrodu.
Ovocná záhrada
Máj je na záhrade typický krásne rozkvitnutými ovocnými stromami a tiež prvými úlovkami skorej úrody. Vykvitajú jablone, maliny i subtropické plody. Od polovice mesiaca zberáme najskoršej ovocie – "kamčatské čučoriedky" čiže zemolez. Mali by sme sa zamerať na to, aby mali stromy neustále dostatok vlahy a boli prekyprené.
Je čas vykonať posledný rez ovocných stromov, týka sa to predovšetkým subtropických a teplotne náročných plodov. Tie je tiež vhodné po zime opäť presunúť do vonkajšieho prostredia, v prípade, že už nehrozí poškodenie mrazom. Po odkvitnutí broskýň skracujeme letorasty, aby im zostali iba dva až tri púčiky, u vínnej révy vylamujeme tie, ktoré nemajú nasadené na kvitnutie.
Kvitnú tiež skôr vysadené jahody – pred neočakávanými mrázmi ich v tomto období môžeme chrániť netkanou textíliou, tú je ale potrebné cez deň odstraňovať, aby sme nezabránili opeľovaniu. Je potrebné myslieť na to, že pri kvitnutí už by sme nemali s jahodami príliš hýbať, aby neboli plody nekvalitné. Namiesto odstraňovania buriny teda radšej podstelieme rastlinky slamou, aby sme zamedzili rastu buriny.
Neustále je potrebné myslieť na prevenciu pred rôznymi chorobami a škodcami. Jablone a hrušky chránime pred chrastavitosťou, egreše proti múčnatke, u kôstkovín (višne, marhule) je potreba dať si pozor na "úpal", ktorý môže byť následkom dažďov v období kvitnutia. Feromónové lapače zavesené v korunách stromov nám uľahčia prácu pri eliminácii škodcov.
Zeleninová záhrada
V máji všetko kvitne a rastie, je teda škoda, aby zostal niektorý z vašich zeleninových záhonov prázdny. V túto dobu už rastú priamo siate plodiny a je najvyšší čas presunúť predpestované sadenice na záhon. Naopak už môžeme aj začať zberať prvé kúsky z našej úrody – reďkovky, kaleráby alebo šaláty.
Máj je ideálnym obdobím na výsadbu fazule, uhoriek, melónov či cukety priamo na záhony – v teplejšej pôde semená lepšie vzídu. V priebehu celého mesiaca môžeme vysádzať tiež mrkvu. Pre júnovú výsadbu môžeme vysiať neskorú zeleninu, ako je kapusta, karfiol alebo ružičkový kel.
Je potrebné postarať sa o malé rastlinky priamo siatej zeleniny – okopať ich ako prevenciu pred tvorbou škrupiny a zjednotiť. Tiež je dôležité dávať si pozor na škodcov – za poškodenie mladej zeleniny často môžu mravce alebo skočky.
Vysádzanie paradajok alebo paprík na záhradku začiatkom mája je z dôvodu "troch zmrznutých" ešte trochu riskantné, odporúčame teda počkať až koncom mesiaca. Paradajky môžeme vysadiť takzvane "na vodu". Sadenicu stačí po vysadení do jamky zahrnúť suchou zeminou, potom jamku naplniť vodou a po vsiaknutí zopakovať 1–2 x podľa potreby. Potom je potrebné vytvoriť ďalšiu vrstvu (5 cm) z hliny, ktorá má zamedziť odparovaniu vody a podporiť korene, aby sa lepšie ujali. Paradajky sú schopné zaobstarávať si živiny z pomerne veľkej hĺbky, je teda potrebné po tomto procese rastlinky približne týždeň nezalievať, aby korene narástli dostatočne hlboko.
Tí, ktorí nemajú možnosť vlastnej záhradky, môžu zvoliť zeleninu, ktorú je možné pestovať v kvetináčoch či hrantíkoch na balkóne alebo okennom parapete. Najobľúbenejšími druhy sú v takomto prípade paradajky, papriky alebo bylinky. V poslednej dobe sa veľkej obľube tešia tiež chilli papričky – veľmi nenáročné na priestor. Hoci je v tomto období na vysiatie chilli papričiek už neskoro, dajú sa však zohnať malé sadenice. Nemali by sme zabudnúť, že chilli papričky nemajú rady príliš mokrý substrát – najmä v prvých týždňoch po vysadení. Ideálne je použitie samozavlažovacích kvetináčov.
Okrasná záhrada
V máji je na okrasnej záhradke práce viac než dosť – je treba vysadiť letničky, starať sa o trávnik, jazierko a mnoho ďalších činností.
Aj napriek tomu, že sa ešte len naplno rozbieha záhradkárska sezóna, už niektoré kvety majú to najlepšie za sebou. Po odkvitnutí skracujeme pod semenníkom stonky cibuľovín (tulipánov, narcisov, hyacintov) alebo odstraňujeme stonky celé. Listy sú však dôležité pre tvorbu zásobných látok, preto si musíme dať pozor, aby sme ich neodstránili spolu s nimi. Cibuľoviny by totiž neboli naďalej schopné kvitnúť.
Po odkvitnutí režeme aj niektoré rastliny, ktoré môžu byť súčasťou našich živých plotov – zlatovky a ríbezle. Potom, čo odkvitne orgován, sa u neho zbavujeme jeho odkvitnutého kvetenstva.
Po zime a chladnejšej jari sa tiež bohužiaľ pomaly začínajú naplno prejavovať choroby a škodcovia, nielen slimáky, ale už aj vošky. Čo sa ruží týka, môžu sa na nich vyskytovať čierne škvrny alebo múčnatka. Aby sme sa nežiaducich organizmov čo najlepšie zbavili, je potreba zakročiť ihneď.
V rámci čo najlepšej starostlivosti o rastliny pri výskyte neskorých mrazíkov musíme chúlostivejšie z nich chrániť netkanou textíliou alebo aspoň papierom.
Aby sme udržiavali záhradku neustále v perfektnom stave, musíme pravidelne upravovať trávnik kosením, tiež ho hnojíme a snažíme sa odstrániť všetku širokolistú burinu. Tej sa dôsledne zbavujeme aj zo záhonov, aby nestačila ďalej vysemeniť. Ak sa staráme o jazierko, dôležitá je kontrola kvality a čistoty vody.
Neviete si rady s výberom záhradnej kosačky? Náš radca vám poradí, ktorá je pre vás tá pravá.
Vysádzanie letničiek je pre máj viac ako typické a môže nám zabrať veľa času. Sú to veľmi vďačné rastliny, pretože dokážu kvitnúť bez prestávky po celú sezónu. Begónie, netýkavka, šalvia alebo portulaka patria medzi chúlostivejšie druhy, u ktorých by sme mali na výsadbu počkať, až nebudú hroziť neskoré jarné mrazíky. Letničky všeobecne nemajú príliš radi prehnojenú pôdu, potom prerastajú, a naopak málo kvitnú. Tiež môžeme vyberať medzi celým radom letničiek vhodných do kvetináčov, ktoré väčšinou (okrem hľuznatej begónie a netýkavky) milujú priame slnko. Čím väčší kvetináč rastlinám ponúkneme, tým lepšie sa im bude dariť - budú mať dostatočný priestor pre zakorenenie a rýchlo nevyschnú.
V máji vysádzame tiež dreviny s balom – ihličnany aj vždyzelené kríky, pre ktoré je k dobrému ujatiu nevyhnutná pravidelná zálievka. Ideálne obdobie je tiež na množenie skalničiek a trvaliek pomocou odrezkov. Až nebudú hroziť mrazíky, teda po "ľadových mužoch", môžeme začať s vysádzaním chúlostivých cibuľovín a hľuznatých rastlín (georgíny, begónie, montbrécie).
Ak máme na záhradke borovicu – či už ako solitér, súčasťou živého plota alebo v zakrpatenej podobe, možno sa budeme chcieť postarať o jej tvar. Na to je práve v máji ideálna doba. Borovice sa tvarujú pomocou tzv. zaštipovania, u ktorého platí, že čím hlbšie výhon zaštipneme, tým pomalšie bude prirastať a viac za zahustí (5–7 menších výhonov). Preto ak požadujeme spomalenie rastu, výhony zaštipujeme o tretinu až polovicu. Úplné vyštipnutie potom znamená úplne zastavenie rastu.