Susedov záhradný kalendár - november

susedov-kalendar-november

Opustilo nás babie leto a prichádza november. Mesiac, ktorý mnohí považujú za najlepšiu časť roka vďaka jeho kúzlu, kedy sa celá krajina farbí do nádherných farieb. Aj cez farebné okúzlenie je v novembri na záhrade stále veľa práce a to, čo ste nestihli v októbri je najvyšší čas urobiť práve teraz. Zároveň je najlepší čas pre vytvorenie kompostu, do ktorého patria zvyšky okrasných rastlín, zeleniny a ovocia, opadané lístie, vetvičky aj posledný pokosená tráva.

Ovocná záhrada

Zrejme posledné plody, ktoré môžete zožať, sú ešte neskoré druhy jabloní, sliviek alebo dula a ak prešli mrazom, nechajte ich jeden alebo dva dni v suchu a chlade, aby oschli a až potom ich môžete skladovať (uložiť do pivnice). Ostatné zaschnuté plody z korún stromov či opadané a zhnité odstraňujte a likvidujte. To isté platí aj pre už skladované ovocie, to je potrebné pravidelne kontrolovať a nahnité plody likvidovať, aby vám nenakazili celú úrodu. Môžete zbierať jarabiny, mišpule a šípky veľkokvetých ruží, a ak už prešli mrazom, sú najchutnejšie.

Tip: Pokiaľ ste minulý mesiac nestihli chrániť kmene ovocných stromov proti ohrýzaniu zverou, môžete ochranné pletivo zakúpiť ešte teraz.

V novembri je správny čas na prihnojenie kríkov i stromov drobného ovocia - najviac najmä ríbezle, egreše, o niečo menej stačí malinám a ostružinám, a dostatočne aj jahody a vinič. Aby ste namŕzaniu jahôd predišli, prihrňte pred príchodom mrazov krčky rastlín zeminou či kompostom. Rastliny môžete prekryť čečinou alebo cez celý záhon natiahnuť netkanú bielu textíliu. Previsnuté jahody presaďte z kvetináčov na záhony a ošetrite ich podobne, ako ostatné jahody.

U stromov s nízkymi kmeňmi postačí, ak pôdu prekypríte. Akonáhle broskyniam opadá lístie, ošetrite ich prípravkom proti kučeravosti. Všetko opadané lístie pohrabte a môžete ho dať na kompost. Ak sú vhodné podmienky, môžete až do polovice mesiaca vysádzať ovocné dreviny a ak sa nachádzate v teplejších oblastiach, potom aj vinič. Niektoré z nich skracujte rezom (napríklad ríbezle) a všetkým ovocným drevinám odstráňte koreňové odnože.

jezkuv-zahradni-kalendar-listopad2

V novembri ešte musíte ovocnú časť vápniť - najviac vápnika potrebujú kôstkoviny. Dôležitá je ešte dôkladná zálievka všetkých stromov a kríkov, ktorou tým zvýšite odolnosť proti mrazom, najmä pri suchšej jeseni. Ďalej je vhodná doba pre presádzanie jadrovín a kôstkovín.

Omladenie starých jabloní a hrušiek je možné, ak starnutie nepokročilo veľmi ďaleko. Jablone spravidla znesú omladzovanie do 40 rokov a hrušky do 50 rokov. Pri omladení sa vykonáva silnejší hlboký rez koruny a to predovšetkým vrchných a vonkajších partií. Neskorý jesenný rez povzbudzuje stromčeky k silnej obnove výhonov a potom s omladením môžete počkať až na február, aby narástlo nové drevo, ktoré bude plodiť. Čím bujnejšie strom rastie, tým je vhodnejšie rezať neskôr.

Pozor!: Príliš staré stromy majú krehké a lámavé konáre a v takom prípade nemusí byť omladenie výhodné. Ak sa však jedná o nejakú staršiu chutnú odrodu, potom môžete situáciu riešiť jemným narúbavaním. Omladenie je proces nevratný. Skôr, než sa pre neho rozhodnete, je dôležité zvážiť ďalšie prínosy stromu (tieň, zvyk - súčasť záhrady).

Zeleninová záhrada

Začiatok novembra je ideálny čas pre výsadbu zimnej cibule či dokonca jarnej kapusty. Tiež môžete vysievať mrkvu a petržlen, ktoré vyrastú na jar. A ak na záhonoch ešte máte, môžete žať zemiaky, kapustu, pór, kel kučeravý, endíviu, topinambur, okrúhlice či ružičkový kel. Čínsku kapustu teploty pod nulou neohrozia, a tak ju môžete ešte ponechať v záhonoch. V zemine môžete ponechať aj ozimné druhy cesnaku, cibule, šalátu a špenátu, ktoré je však lepšie chrániť netkanou textíliou proti nízkym teplotám.

jezkuv-zahradni-kalendar-listopad

Pokiaľ máte na záhrade parenisko, môžete ho využiť pre pekinskú kapustu, kaleráb či hlávkový kel aj s koreňovými balmi. Zberáme poslednú koreňovú zeleninu, ktorú uskladníme ideálne do debničiek s pieskom na mieste, ktoré nepremŕza. Koniec novembra až začiatok decembra je ideálny pre výsadbu cesnaku, avšak dočítate sa, že aj začiatkom novembra či skoro na jar. To z toho dôvodu, aby sa strúčiky nesadili skôr, než sa teplota pôdy ustáli pod 9 ° C. Tým predídete napadnutie nebezpečnou hubovou chorobou, ktorá spôsobuje jeho hnilobu, a keďže proti tejto chorobe neexistuje žiadne moridlo, je neskoré výsadba cesnaku jedinou účinnou ochranou. Cesnak tiež nesaďte na rovnaké miesto, kde rástol aj minulú sezónu. Tiež nesmie byť na rovnakom mieste po cibuli alebo póre.

Záhony čistite od rastlinných zvyškov, rýľujte, hnojte a podľa potreby zlepšujte zeminu. Do ťažších pôd pridávajte piesok, kompost či rašelinu. Do ľahkej naopak ťažkú pôdu či humóznu organickú hmotu. Nesmiete zabudnúť ani na teplomilné bylinky, ktorým musíte zrezať výhony a ochrániť ich proti mrazu - najlepšie čečinou.

Okrasná záhrada

V tomto mesiaci sa s kvetmi na vašej záhrade stretnete už len príležitostne a to možno keď vykvitnú najneskoršie chryzantémy, vresy alebo neskoré šafrany. Vašu záhradu ale určite zdobí farebné lístie na stromoch - javory, čerešne červenou a žltú potom hraby smrekovce a lipy. Záhrade je ale treba sa ešte venovať.

Vresy pred zimou dostatočne zalejte a za prvých mrazíkov ochránite netkanou textíliou. Dosadiť môžete okrasné rastliny (vytrvalé kvetiny, prípadne ihličnany) a využiť môžete zeminu s kompostom. Okrasné trávy nestrihajte, ale zviažte ich, aby nevymrzli bázy rastliny. Do jej stredu môžete dať napríklad slamu. Tie ostrihajte až na jar, jednak budú počas zimy zdobiť záhradu a zároveň im do trsov nebude zatekať. Pampová tráva je citlivejšia a okrem mrazov ju poškodzuje aj zimné vlaha, preto musíte rastliny zrezať, zasypať lístím či slamou a zakryť fóliou, ktorú zaťažíte napríklad kamením. Ihličnatým živým plotom môžete dodávať tvar, a ak chcete nový založiť, môžete ešte hustou výsadbou drobných drevín. Strih by mal byť pozvoľný, v korune plota užší, smerom ku koreňom rozširujúci sa.

strihani

Ďalej môžete obrýľovať okrasné stromy a kríky, aby mohli lepšie využiť zimnú vlahu. Ak ešte nemrzne, môžete naposledy výdatne zavlažiť ihličnany a stále zelené rastliny. Chúlostivejšie rastliny na skalke chráňte proti mrazu čečinou alebo vrstvou lístia. Až do polovice mesiaca môžete vysádzať rýchlo koreniace cibuľnaté rastliny aj málo chúlostivé okrasné listnáče. Chrániť čečinou alebo lístím proti zimným mrazom by ste mali záhony s trvalkami, novo vysadenými cibuľovinami, hájnymi bylinami a drevinami. Ďalej môžete chrániť tiež skalku, ale to nie je v našich podmienkach nutné.

Rastliny, ktorým vadí zimná vlhko (napríklad skalničky), môžete prekryť strieškou zo skla či plastu. Dvojročné rastliny na záhonoch prikryte netkanou textíliou, trvalky a okrasné dreviny okopte a pohnojte. Orežte všetky stonky trvaliek, a ak sú zdravé a bez semena, môžete ich použiť k zimnému prikrytiu, v opačnom prípade ich spáľte a ich popol môžete použiť do kompostu. Po prvých mrazoch môžete prekryť chúlostivé skalničky čečinou alebo suchým lístím.

sber listi

Hľuzy mečíkov (gladiol) a georgín uložte do sucha do miestnosti, v ktorej nemrzne. Ak ste tak ešte neurobili, odstráňte z balkónov a terás letničky v kvetináčoch. Ak ste zabudli cibule tulipánov či hyacintov, je najvyšší čas ich vysadiť. Misy a kvetináče s cibuľovinami určenými pre rýchlenie uložte na niekoľko týždňov do studeného skleníka, pareniska alebo aj na okenný parapet chladnejšej miestnosti.

Begónie, ktorým v tejto dobe odumiera vňať, musíte vybrať z pôdy, hľuzy očistiť a osušiť. Môžete ich uložiť napríklad do suchej rašeliny, pilín a pod. - avšak materiál nesmiete nechať úplne vysušený. Fuchsie uložte pred mrazom na dobre vetrané, bezmrazové miesto. Pozor na vyššiu vlhkosť vzduchu, ktorá by mohla podporovať rozvoj plesní. Zdravé a otužilé fuchsie vydržia počas zimy teploty klesajúci takmer k nule, optimálnej teploty sú však okolo 5-10 ° C.

Ruže zazimujte najneskôr do konca novembra, aj keď znesú veľký mráz, je dôležité ochrániť ich najcitlivejší bod - miesto štepenia. Najprv ostrihajte odkvitnuté kvety a šípky, stonky skráťte približne na polovicu a zo záhona odstráňte opadané zvyšky lístia. A to predovšetkým, ak boli listy napadnuté chorobami. V prípade, že ste používali mulčovaciu kôru, odhrňte aj tú. K tradičným spôsobom ochrany ruží patrí prihrnutie zeminy a zakrytie čečinou.

zmrzla ruze

Zeminu navŕšte približne do výšky 15 - 20 cm, tak aby zakryla prvé očká a ak nemáte dostatok zeminy, môžete použiť kompost. Zriedkavé chúlostivejšie ruže môžete zakryť priedušnou geotextíliou. Podobný postup platí aj pre stromčekové ruže - ak sa dajú ohnúť, odviažte ich od kolu a opatrne prikloňte, korunu priháčkujte k zemi a prihrňte zeminou tak, aby na základni koruny a v mieste štepenia bola vrstva vysoká najmenej 10 cm. A ak chcete ruže ochrániť aj pred silným zimným slnečným žiarením, môžete ohrozené miesta prekryť čečinou. Pre vonkajšie hortenzie nie sú naše zimy ideálne a preto je dôležité ich chrániť pred mrazom tým, že ich do výšky cca 40 cm zasypete lístím. Nestačí lístie iba nahrnúť okolo, ale celý ker ním posypať.

Tip: Pre tento účel je ideálne bukové lístie, ktoré nesaje toľko vlhkosti, a tým pádom nehnije. To všetko ešte potom prikryte čečinou.

Stále zelené listnaté a ihličnaté stromčeky a kríky musíte ešte pred príchodom mrazov dôkladne popolievať tak, aby sa voda dostala až ku koreňom. Obvykle je odporúčaných cca 10 litrov na rastlinu, čo samozrejme závisí na jej veľkosti.

Mali by ste zrýľovať, pohnojiť a zavápniť miesta, kde by ste v budúcom roku chceli mať kvetinové záhony či trávnik. Dôležité je pravidelne upratovať opadané plody a lístie z trávnika, ktorý by inak mohol zažltnúť, alebo by ho v horšom prípade mohla zasiahnuť snežná pleseň či iné choroby spôsobené opadanými plodmi. Listy môžete buď dať na kompost, alebo využiť na ochranu chúlostivých rastlín. Trávnik môžete teraz naposledy pokosiť, na zimu by mal mať výšku cca 4 - 5 cm. Ďalej je potrebné záhony zrýľovať a pôdu nechať v tzv. hrubej hrude, s ktorou si mráz už poradí. Premŕzanie pôdy pomôže vytvoriť drobno hrudkovitá štruktúru pôdy, čo zaistí dobré prijímanie zimných zrážok.

A čo ďalej?

Môžete urobiť celkovú revíziu skleníkov a fóliovníkov. Skontrolujte tabuľky skla a ich upevnenie, vyčistite ich. Vyčistenie si prípadne zaslúži aj polykarbonát alebo fólia. Nezabudnite skontrolovať zateplenie.

Z jazierka odstráňte padajúce lístie. Pred ďalším napadnutím lístia sa ochránite natiahnutou fóliou. Isto vám to ušetrí mnoho práce.

Musíte vypustiť vodu z hadíc a zavlažovacích systémov a hadice uložiť. Vyprázdniť a uložiť môžete tiež sudy a ďalšie nádoby. Predídete tak ich poškodeniu.

Tip: V prípade, že sa sudy alebo barely vyprázdniť nedá, ponorte do sudov polo uzavreté PET fľaše. Fľaše zaťažte tak, aby boli z väčšej časti pod hladinou. Až sa bude ľad v sude vplyvom mrazu rozpínať, bude sa rozpínať do týchto improvizovaných vzduchových vreciek a povrch suda zostane neporušený.

Ďalej odkloňte odkvap, ktorý viedol do nádrže. Tiež je dobré pripraviť si štrkový trativod, aby mala voda v teplejších dňoch kam odtekať a nemali ste tak na záhrade močiar.

ptacek zima

Nesmiete zabudnúť ani na náradie a techniku. Náradie očistíte, a ak treba aj opravíte a uložíte. Motorové píly, krovinorezy a ďalšie dvojtaktné stroje musíte uložiť bez paliva. Štvortaktom uskladnenie s benzínom nevadí. Všetky stroje dôkladne očistite, nože a nožnice naostrite, a ak vám náradie zhrdzavelo, očistite ho brúsnym papierom alebo drôtenou kefkou.

Začiatkom novembra môžete tiež začať aj so zimným prikrmovaním vtákov. Najskôr v menších dávkach a pravidelne a potom až prídu mrazy, či napáda sneh, môžete dávky zvyšovať podľa potreby. Takto môžete pokračovať až do konca marca. Dôležité je príkrm kontrolovať, aby sa prípadne nekazil, a nikdy na krmítko nedávajte cestoviny, slané, korenené a údené výrobky či prepálený loj.

Ako môžete sami vidieť, práca na záhrade je celoročný údel a nekončí ani s nadchádzajúcou zimou. My sa na vás budeme tešiť v ďalšom decembrovom diely, a vy si medzitým môžete skrátiť dlhšie chvíle čítaním našich ďalších príspevkov na našom blogu.

Team Od Suseda