Október je mesiac, kedy sa pomaly lúčime s väčšinou kvitnúcich rastlín a príroda sa pomaly začína zafarbovať do jesenných farieb. V závislosti na teplote je vhodné začať záhradu pripravovať na zimu. Zároveň je ideálny čas pre sadenie ovocných stromčekov, rovnako tak môžete zbierať dozreté a vysievať ozimné druhy zeleniny.
Ovocná záhrada
Október je typický zberom zimných odrôd jabĺk a hrušiek. Nepoškodené plody môžete skladovať v debnách či prepravkách (ideálne v jednej, nie však vo viac než dvoch vrstvách) v chladných podmienkach, ideálne v pivnici. Ostatné plody čo najskôr spotrebujte - napríklad na mušt (Čo, kedy a ako muštovať? sa dozviete v našom předcházajúcom článku), kompóty, džemy atď.
Od polovice októbra až do prvých mrazíkov môžete vysádzať ovocné stromy i kríky. Okrem jabloní, hrušiek, sliviek, čerešní, višní a orechov určite odporúčame vyskúšať aj menej obvyklé druhy - napríklad čučoriedky a kanadské brusnice, kivi, moruše, zemolez kamčatský, muchovník, figovník a aj liečivé kríky, ako je rakytník alebo hloh.
Ako postupovať pri výsadbe stromčekov a kríkov? Pre vysadenie stromčeka zvoľte také miesto, aby mal v budúcnosti dostatočný priestor pre rast (do šírky aj do výšky). Odporúčaná vzdialenosť od plota býva okolo 5 metrov, tým sa môžete aj do budúcnosti vyvarovať prípadným sporom so susedmi. Do vyhĺbených jám najprv zatlčte koly, ktoré by mali končiť pod prvými vetvami. Novo vysadené stromčeky či kríky ku kolom priviažte, aby boli chránené pred prípadným zničením. Ak nemáte záhradu oplotenú, obaľte kmene stromov pletivom, ktoré ich bude chrániť proti ohrýzaniu divokou zverou.
Tip od suseda: Ak stromy pred výsadbou namočíte na jeden alebo dva dni do vody, lepšie zakorenia.
Od polovice októbra je vhodný čas na výsadbu bobuľovín. Pre jesennú výsadbu sa hodia maliny, ríbezle, egreše, josta i čučoriedky. Kríky a stromčeky bobuľovín vysádzame najmenej tak hlboko, ako rástli v škôlke.
Popri dokončovaní zberu úrody zimného ovocia môžete urobiť čiastočný presvetľovací rez koruny. Odstránite choré, polámané a suché konáre, aj tie, ktoré korunu zahusťujú, rastú dovnútra koruny alebo sa križujú.
Zeleninová záhrada
V októbri je čas na zber koreňovej, tekvicovej, strukovej a hlúbovej zeleniny. Zeleninu by ste mali po vybratí z pôdy nechať najprv uschnúť a až potom uschovať, tiež nie je žiaduce ju nijako omývať (to urobíte až pri spotrebe).
Čo ešte na záhonoch môže zostať? Napríklad zeler, ktorý stále ešte výdatne narastá, preto s jeho slizňou môžeme počkať až na november. Tiež neskoré hlúboviny môžete nechať na záhone až do novembra, najmä hlávkovú kapustu a hlávkový kel - proti prípadným mrazom ich však radšej chráňte netkanou textíliou. Ružičkový kel, kel kučeravý a pór nechávajte v záhone až do jari. Ak ich ochránite proti mrazu, budete ich môcť čerstvé zberať celú zimu. Najlepšie je ich prikryť - pór silnou vrstvou suchého lístia a kel s kelom kučeravým provizórnou strieškou zakrytou suchou slamou, cez ktorú môžete dať igelit.
Po zbere všetky prázdne zeleninové záhony zrýľujte a pripravte ich tak na ďalšiu sezónu. Premočenú pôdu môžete zľahčiť rašelinným substrátom, kompostom s väčším obsahom humusu alebo pieskom. Ak budete zarývať maštaľný hnoj, vyvarujte sa miest, kde plánujete pestovať hľuznaté a cibuľovité rastliny.
Sú druhy, ktoré je možné vysádzať aj teraz? Áno, napríklad ozimné druhy cesnaku a hlávkového šalátu, ktorý je potrebné vysadiť do zhruba 10 cm hlbokých brázd, aby bol chránený pred zimným vetrom. Pre výsadbu cesnaku vyčkajte na obdobie od polovice do konca októbra. Koncom mesiaca môžete ďalej vysievať karotku a kuchynskú cibuľu. V prípade, že dobre prezimujú, budete z nich mať v budúcom roku skoré a vysoké úrody. V teplejších oblastiach vysievajte tieto druhy neskôr, a to od konca novembra do januára. Rovnakým spôsobom vysievajte aj petržlen.
Tip od suseda: Pokiaľ sa chcete budúci rok vyvarovať poškodeniu rastlín slimákmi, môžete na záhrade nahromadiť konáre a lístie, ako úkryt pre ježka, ktorý sa o nich v priebehu sezóny postará.
Začiatkom jesene zozbierajte zberte tekvice, ktorých zrelé plody spoznáte podľa toho, že majú zoschnutú stonku a matné šupky. Tekvicu musíte odtrhnúť aj so stopkou najmenej 5 cm dlhou (čím predídete ich kazeniu) a ak je to možné, nechajte ich pár dní uschnúť, aby šupka stvrdla - na slnku alebo vo vnútri v teple pri kachliach. Zozbierané tekvice premiestnite do chladného priestoru, kde nemrzne a kde sa bude teplota pohybovať v rozmedzia 10-18 °C. Skladujte ich jednotlivo, aby sa vzájomne nedotýkali - ideálne na policiach, ktoré môžu byť vystlané slamou. Na takom mieste sa im bude dariť a môžu tu vydržať aj niekoľko mesiacov.
Ako je to cez zimu s bylinkami? V októbri máte poslednú šancu na vyzdvihnutie trsov byliniek, ktoré potom môžete rýchliť či používať aj v zime. Po vybraní zo záhonov ich zasaďte do kvetináčov a uchovávajte v chlade. Ak ich budete v zime potrebovať, stačí ich preniesť do tepla, umiestniť na čo najsvetlejšie miesto a výdatne zalievať. Pre tento účel sa osobitne hodia mäta, pažítka, šalvia, listový petržlen, rozmarín a tymián. Rýchlo rastúce letničky (majorán, petržlenová vňať, žerucha, trebuľka) získate výsevom do nádob.
Okrasná záhrada
Mesiac október je obzvlášť vhodný pre výsadbu listnatých a ihličnatých okrasných drevín. Pôdu pred výsadbou dobre spracujte, vyčistite od kameňov a prípadných iných nežiaducich predmetov či buriny a primiešajte záhradnícky substrát či kompost. Po výsadbe nesmiete zabudnúť na dôkladnú zálievku.
Je možné vysádzať aj niektoré okrasné rastliny? Október je ideálnym mesiacom, ak uvažujete o založení novej skalky. Rovnako tak môžete ešte celý október zakladať trvalkové záhony alebo ich v starších záhonoch dopĺňať (rovnako ako v skalke). Môžete tak nahradiť miesto po odkvitnutých letničkách, ktoré odstráňte zo záhonov a záhony zrýľte.
Ak ste nestihli v septembri, môžete v teplých dňoch prvej polovice októbra ešte stále vysádzať okrasné cibuľoviny - napríklad tulipány, modrice, krókusy a hyacinty pre zimné i jarné rýchlenie, kosatce tvoriace cibule, okrasné cesnaky, vonkajšie cyklámeny. Začiatkom októbra je za priaznivého počasia ešte posledná vhodná doba tiež pre narcisy. Tulipány vysádzajte do hlboko zrýľovaného záhonu. Hĺbka jamky by mala trojnásobne prevyšovať výšku cibule. Cibule narcisov vsádzajte do hĺbky 10-20 cm a potrebujú viac vlahy, ako ostatné cibuľoviny.
V priebehu októbra môžete raz, maximálne dvakrát pokosiť naposledy trávnik. Posledné kosenie vykonajte zhruba v polovici mesiaca. Pozor na výšku - trávnik by mal stihnúť ešte obrásť, pretože príliš nízky trávnik by mohol byť ľahko poškodený mrazom.
To je od nás pre mesiac október všetko, dúfame, že vám náš článok bol inšpiráciou a veríme, že si ešte užijete posledné chvíle strávené vo vašej záhradke.