Zasievanie semien je asi tou najnáročnejšie časťou pri pestovaní vlastnej úrody. Chýb, ktorých sa môžeme dopustiť je hneď niekoľko - nevyplývajú však príliš zo zručnosti, ide predovšetkým o správne prostredie, ktoré je potrebné semenám dopriať, a o našu pozornosť. Na semenách totiž závisí celý vývoj rastliny a ak pri ich zasievaní urobíme chybu, pravdepodobne sa rastline nebude príliš dariť ani čo sa úrody týka.
Čo teda môžeme pokaziť pri zasievaní rastlín a ako to ovplyvní pestovanie?
1. Keď začneme príliš skoro
Vzhľadom k tomu, že zimné dni nie sú príliš chladné a často máme dojem, že už nastala jar, môžeme sa s výsevom unáhliť. Nízke teploty sa ale môžu čoskoro vrátiť a zničiť tým naše predčasné snaženie. Semená nie sú schopné v takých podmienkach začať klíčiť, pri extrémne nízkych teplotách môžu vlhké semená dokonca zmrznúť. Aj napriek tomu, že niektoré rastliny možno prežijú, bude celkom iste poznamenaný ich ďalší vývoj. Aby sme v tejto zdanlivo jednoduchej úlohe neurobili chybu aj my, vždy je potrebné si overiť odporúčanú dobu výsevu a pozorne sledovať klimatické podmienky.
Susedov tip: Ak nám nepraje počasie, je vhodné pre predpestovanie využiť napríklad parenisko.
2. Keď začneme neskoro
Nejde však len o to nezačať vysievať príliš skoro, problém nastáva aj v prípade, že ideálna doba pre výsevy už uplynula. V tom prípade je zbytočné snažiť sa čokoľvek dohnať, najlepším riešením je semená vysiať až ďalšiu sezónu - a tentoraz už v správnom čase. Neskoro zasiate semená totiž znamenajú, že budeme rastliny pestovať v odlišných podmienkach, než ktoré sú pre rast vhodné. To môže mať opäť za následok zlý rast rastliny a tiež žiadnu alebo minimálnu úrodu.
3. Keď zvolíme nesprávnu zeminu
Ťažká kompaktná pôda bráni semenu, aby mohlo dobre vyklíčiť a predrať sa na povrch. To sa potom v tom najhoršom prípade môže prejaviť úhynom kvôli nedostatku kyslíku. Znečistená zemina je zase plná škodcov, ktorí môžu zapríčiniť hnilobu. Napriek tomu nestačí, aby pôda bola vzdušná a čistá - semená vyžadujú zeminu bohatú na živiny. Pre rastliny bude najlepšie, keď zvolíte čo najkvalitnejšiu pôdu, v ideálnom prípade si môžete sami vytvoriť vlastnú zmes vhodnú pre prvotný rast.
4. Keď zvolíme nesprávne semená
Semená sú rovnako ako dospelé rastliny živé, preto čím sú staršie, tým nevhodnejšie pre výsev sú. Ľahko sa môže stať, že zo zasiatych starých semien nevzíde žiadna rastlina - uhynie ešte predtým, než vôbec vyrašia prvé lístky. Hovorí sa, že semená by nemali byť staršie ako 2-3 roky. Pozor treba dávať aj na semená z nezdravých rastlín. V kontaminovaných semenách sa totiž prenášajú všetky ochorenia. Než teda začneme siatie, je potreba dobre zvážiť stav aj pôvod vybraných semien - nezabudnite teda vždy skontrolovať ich dobu trvanlivosti! Vaše snaženie o vlastnú úrodu by potom mohlo byť úplne zbytočné.
5. Keď semená zasejeme príliš hlboko
V momente, keď začnú semená klíčiť, snažia sa získať čo najviac živín a slnečných lúčov. Korienky teda prerastajú hlbšie do pôdy a naopak maternicové lístky sa dostávajú na povrch. Ak je však vzdialenosť k povrchu príliš veľká, sadenica uhynie pod zemou, pretože sa včas nedostane k slnku. U rôznych rastlín sú ideálne hĺbky výsevu rôzne, preto je vždy potrebné sledovať informácie na obaloch, alebo si ich vyhľadať na internete.
6. Keď nedodržíme rozostupy medzi semenami
Vysievanie semien pomocou lopatky alebo rukou je veľmi jednoduché a u niektorých rastlín sa s týmto spôsobom uspokojíme, aj keď bude potrebné neskôr rastliny pretrhávať. U väčšiny však takýto spôsob výsevu vedie k zamotávaniu koreňov a samozrejme tiež k súboju o živiny, priestor a svetlo. Ak rastliny včas nepretŕhame, zostanú nám na záhone slabé neodolné rastliny, ktoré nebudú schopné uniesť ani svoju vlastnú váhu. Aby sme tomu zabránili a zároveň príliš neplytvali semenami, je potrebné dodržiavať odporúčané vzdialenosti pri výseve. Ak je to možné, zvolíme už od začiatku samostatnú malú nádobu pre každú rastlinu.
7. Keď rastliny príliš polievame
Aj napriek tomu, že by sme mali semenám a malým rastlinkám venovať dostatok starostlivosti, nič sa nesmie preháňať. To platí obzvlášť pri zalievaní. Ideálne množstvo zálievky spoznáme tak, že je pôda vlhká, ale nesmie byť preliata - nesmie z nej vytekať či kvapkať voda. Nadmerná zálievka spôsobuje úhyn koreňov a ľahko sa tiež na vlhkej pôde môžu objaviť nežiaduce huby alebo pleseň. Rozprašovač je v tomto prípade ideálnym riešením - rastlinám dokážeme zabezpečiť dostatok vlahy a zároveň sa nemusíme báť preliatia.
8. Keď na polievanie zabudneme
Ak rastliny, ktoré pestujeme, nemáme na očiach, ľahko sa môže stať, že na ne s polievaním zabudneme. Ak z toho dôvodu semienko nevyklíči alebo uschnú prvé listy, nemôžeme to už nijako napraviť. Dobrým spôsobom, ako nezabudnúť zalievať rastlinky, je nastavenie pripomienok do telefónu, alebo umiestnenie nálepky s upozornením na miesto, kde vám to počas dňa určite neunikne.
9. Keď použijeme príliš veľa hnojiva
Semená samozrejme vyžadujú hnojenie, ktoré je dôležité pre rast a vývoj rastliny. Avšak množstvo hnojiva v pôde musí byť primerané - ak totiž prekročíme určitú hranicu, rastliny sa môžu stať toxickými. Toxicita sa na rastlinách prejavuje hnedými škvrnami, žltnutím listov alebo úplným vyschnutím. Substrát k výsevu obsahuje také množstvo živín, ktoré je pre mladé rastlinky adekvátne. K ďalšiemu dodatočnému hnojeniu sa odporúča použiť skôr hnojivo prírodného typu - obsahuje totiž menšie množstvo živín ako chemické hnojivo.
10. Keď rastlinu polievame nesprávnym spôsobom
Niektoré malé semená sú zvyčajne zasiate takmer na povrchu zeminy a prikryté len slabou vrstvou pôdy. Preto sa pri zavlažovaní pomocou hadice, krhly alebo priamo z kohútika môžu ľahko vyplaviť ešte predtým, než stačia vyklíčiť. Aby sme pri zalievaní nenarobili viac škody ako úžitku, môžeme semená zavlažovať pomocou rozprašovača, alebo aspoň použiť krhlu s kropáčom, kedy voda nebude mať taký tlak a silu.
Či už sa rozhodnete pre pestovanie vlastnej zeleniny alebo ovocia, vždy sa nezabudnite vyvarovať týchto spomínaných chýb. Možno na vás pôsobia ako maličkosti alebo nepodstatné veci, ale práve na začiatku celého pestovania môže takáto chyba znamenať zmarenie celej úrody. Komu by sa chcelo čakať až do budúceho roka?