Než začne bazénová sezóna, mali by sme si pripomenú pár dôležitých vecí, ktoré sa týkajú bazénovej chémie.
Po prvom napustení bazéna je dôležité sa o kvalitu vody neustále starať - vyhneme sa tak problémom s mikroorganizmami a voda v bazéne bude stále krištáľovo čistá.
Prvý krok je dôležitý
Vždy veľmi záleží na tom, akú vodou, resp. odkiaľ vodu do bazéna napúšťate.
• Ak používate vodu zo studne, odporúča sa ošetriť ju prípravkom, ktorý znižuje tvrdosť vody a zbavuje ju prebytočných minerálov (železo, mangán, meď). Studničná voda je práve na minerály veľmi bohatá a v styku s chlórom by mohlo dôjsť k hnedému zákalu. Po prvotnej úprave studničnej vody (najskôr však po 24 hodinách) potom môže prísť na rad prvé chlórovanie.
• Vodu z vodovodu nemusíte nijako ošetrovať, preto môžete ihneď použiť prípravok pre prvé chlórovanie.
Ako sa o vodu priebežne starať?
• pH je jednou z najdôležitejších hodnôt - ovplyvňuje pôsobenie ďalšej bazénovej chémie, preto by ste jeho hladinu mali kontrolovať aspoň 1 x týždenne. K tomu slúžia testery, buď vo forme tablety alebo roztoku, ktoré sa pridajú do vzorky bazénovej vody. Potom porovnaním vzorky s farebnou stupnicou ľahko určíte hodnotu pH. Ideálne hodnoty pH pre bazény sa pohybujú v rozmedzí 6,8 - 7,2. Pri hodnote pH vyššej ako je odporúčané, môže dochádzať k tvorbe vodného kameňa, minerálnych zrazenín a ku zvyšovaniu škodlivého viazaného chlóru, ktorý veľmi zapácha. Naopak pri nižšom pH sa môžete stretávať s koróziou kovových povrchov. K zvýšeniu alebo naopak zníženiu hodnoty pH sa používajú prípravky pH +, resp. pH-.
• V priebehu celej sezóny je potreba vodu v bazéne neustále dezinfikovať, aby sa v nej nehromadili nežiaduce mikroorganizmy. Pre stálych udržiavanie koncentrácie chlóru, ktorá by mala byť v rozmedzí 0,3 - 0,6 mg / l, existuje hneď niekoľko prostriedkov. Väčšina z nich vo forme tabliet, ktorú umiestnite do tzv. plaváku alebo dávkovača chlóru. Rovnako ako pH, aj koncentráciu chlóru je nutné neustále zisťovať a upravovať, tiež minimálne 1 x týždenne. Ak klesne pod 0,3 mg / l, je nutné dodať novú dávku chlóru, naopak pri prekročení hranice 0,6 mg / l koncentráciu chlóru patričným prípravkom znížiť.
Susedov tip: V obdobiach vysokých teplôt kontrolujte hladinu pH aj koncentráciu chlóru častejšie - ideálne teda aspoň 2 x týždenne. V túto dobu dochádza totiž vo väčšej miere k stratám chlóru z vody kvôli slnečnému žiareniu a voda je tiež pri veľkej prevádzke vystavená väčšej záťaži.
Nezanedbajte ani starostlivosť o bazén
Aby ste zamedzili tvorbe rias a zákalov a zároveň tak predĺžili jeho životnosť, nesmiete zabudnúť ani na starostlivosť o bazén ako taký. Na stenách bazéna, hlavne pri hladine vody, sa ľahko usadzujú nečistoty (mastnota, prach, vodný kameň). V každom prípade je najskôr potrebné znížiť hladinu vody a potom nečistoty odstrániť pomocou špeciálnych čističov. Rozhodne by sa nikdy k čisteniu nemalo používať mydlo či saponáty!
Na dne bazéna sa často budete stretávať s hrubými nečistotami (piesok, hmyz), s ktorými vám pomôže bazénový vysávač. Tie, ktoré sa ešte nedostali ku dnu a plávajú na hladine alebo sa vznášajú vo vode, odstraňujte ideálne denne sieťkou. Aby ste čo najviac eliminovali zanášaniu nečistôt do bazéna, bazén vždy zakryte krycou plachtou a pred vstupom do bazéna používajte sprchu.
Ako si poradiť so zakalenou vodou?
U tohto problému nie je vždy úplne jednoduché rozlíšiť, z akého dôvodu nastal.
• Ak používate vodu zo studne, minerály v nej môžu pri kontakte s chlórom spôsobovať zákaly. Tých sa potom ľahko zbavíte použitím dávky prípravku Studňa Mineral.
• V inom prípade môžu zákal spôsobovať zanesené nečistoty (mydlo, zemina, farbivo). S tým pomôže tzv. Vločkovač, ktorý je schopný na seba naviazať všetky nečistoty a tie potom klesnú ku dnu. Odtiaľ ich ľahko odstránite pomocou vysávača.
• Nadmerná dávka Vločkovača môže však sama spôsobovať zákal, pretože chemický prípravok už nemá čo na seba naviazať. Riešením je potom zámerné znečistenie vody, aby ste sa tým prebytočného množstva prípravku zbavili.
Susedov tip: Aby vaša voda bola dokonale čistá a vyzerala stále živo, použite prípravok s názvom Prejasňovač - má podobné účinky ako Vločkovač, ale navyše dodá vode vo vašom bazéne iskru. Výhodou je tiež účinok prípravku aj pri nižších teplotách a nižších hodnotách pH.
Ako si poradiť s riasami?
Klzké a mazľavé dno, často tiež mierny zápach alebo zelenkavá farba vody vo vašom bazéne značí výskyt rias, ktorých je potrebné sa rýchlo zbaviť. Šoková dávka chlóru, teda krátkodobé a rýchle zvýšenie koncentrácie chlóru, by mala všetky riasy, baktérie aj vírusy úplne zničiť. Proti rastu rias môžete bazénovú vodu chrániť aj preventívne použitím špeciálneho prípravku.
Trápi vás zapáchajúci chlór?
Za chlórový zápach, ktorý je cítiť z vašej vody, pravdepodobne môže viazaný chlór. Ten vzniká reakciou voľného chlóru s organickými nečistotami (pot, moč). Ak je viazaný chlór vo vašom bazéne viac koncentrovaný, nepríjemne zapácha a spôsobuje dráždivosť vody v oblasti pokožky a slizníc. Viazaného chlóru je možné sa zbaviť tzv. super chloráciou, teda superšokovým prechlórovaním - pomocou prípravku Chlór Shock sa do vody dostane 10 x viac voľného než viazaného chlóru. Následne sa viazaný chlór rozloží späť na chlór voľný a dusík, ktorý z vody vyprchá.
Ide to i bez chlóru
Ak máte citlivú pokožku alebo napríklad malé deti, asi pre vás použitie prípravkov s chlórom nebude to pravé. Avšak to neznamená, že budete ochudobnení o letné radovánky v bazéne, práve naopak. V dnešnej dobe sa vyrábajú aj také dezinfekčné prípravky, v ktorých by sme chlór márne hľadali - ten je nahradený kyslíkom.
Nielen že bezchlórová chémia je ideálna aj pre malé deti a citlivú pokožku, navyše je vľúdna k životnému prostrediu, vhodná pre všetky typy bazénov a šetrná ku všetkým materiálom. Samozrejme výhodou je tiež dokonale čistá voda bez zápachu chlóru.
• Hodnoty pH je potrebné udržovať v rozmedzí 6,8 - 7,2. K zvýšeniu alebo naopak zníženiu hodnôt môžete používať už spomínané prípravky, teda pH + alebo pH -.
• Aby ste mohli používať prípravky na báze aktívneho kyslíka, je nutné vodu z vodovodného kohútika zbaviť chlóru (prípravok Chlór mínus). U studničnej vody sa musíte zbaviť všetkých minerálov aplikácií Studňa Mineral.
• Pri prvotnom použití bezchlórovej chémie aplikujte šokové množstvo kyslíkových tabliet v kombinácii s prípravkom Aktivátor. Bez neho by celý proces dezinfekcie nemohol správne fungovať, lebo práve Aktivátor dokáže naštartovať dezinfekčné a algicídne účinky kyslíkových tabliet. Šokovým množstvom by ste mali bazén ošetrovať aj v priebehu používania - asi každé 2 týždne.
• Okrem občasných šokových ošetrení vody je potrebné ju neustále dezinfikovať dávkami kyslíkových tabliet v kombinácii s Aktivátorom. Jednak je tiež stále potrebné kontrolovať hladinu pH, jednak obsah aktívneho kyslíka udržiavať v rozmedzí 8 - 12 mg / l (ak je teplota vody vyššia ako 28 ° C, rozmedzie sa zvýši na 10 - 14 mg / l). Ak obsah kyslíka klesne pod 5 mg / l, je potrebné dodať ďalšiu dávku; naopak pri prekročení 15 mg / l by ste mali dávkovanie obmedziť a počkať, až sa hodnoty zrovnajú do normy. Obsah aktívneho kyslíka vo vode zistíte pomocou testerov na meranie O2, kontrolu koncentrácie by ste mali vykonať najmenej 2 x týždenne.