Pred nami je posledná adventná nedeľa a veľká kopa z nás už je určite pripravená na Vianoce. Napečené dobrôtky, ozdobený stromček, zabalené darčeky, výzdoba v oknách - to všetko k Vianociam určite neodmysliteľne patrí. Nemali by sme ale tiež zabudnúť na rastliny, konkrétne na tie, ktoré sú práve pre vianočný čas typické. Vo väčšine domácností určite narazíte aspoň na jednu takú kvetinu - či už je to vianočná hviezda alebo imelo, možno tiež vianočný kaktus či cyklámen.
Vianočná hviezda alebo Mliečnik nádherný
Táto rastlina s výraznými červenými listami je považovaná za jeden zo symbolov Vianoc. Najviac jej vyhovuje teplé a suché miesto a nesmieme na ňu zabúdať s polievaním - vyžaduje miernu zálievku (ani moc, ani málo) vlažnou vodou. Je niekoľkoročná, takže ju doma môžete mať viac ako len jeden rok a nasledujúce Vianoce sa znovu postarať o to, aby vám zdobila váš interiér. Lenže zariadiť, aby vykvitla zrovna na Vianoce, je celkom oriešok - je potrebné ju po dobu 8 týždňov pred Vianocami udržiavať aspoň 12 hodín denne v úplnej tme, ideálne tiež pri nižších teplotách.
Tip od suseda: Ak chcete niekoho na vianoce potešiť, vianočné hviezda je určite tou správnou voľbou. Môžete si vyberať medzi rôznymi farbami listov - zaobstarať ju možno nielen červenú, ale aj bordó, ružovú, bielu, krémovú a hŕbu ďalších. Vianočnú hviezdu môžete použiť aj ako ozdobu stuhy na zabalenom darčeku.
Vianočný kaktus
Aj keď kaktus a Vianoce k sebe zdanlivo vôbec "nesedia", u toho vianočného je to práve naopak. Od klasických kaktusov sa líši plochými stonkami bez tŕňov a tiež spôsobom žitia - našli by sme ich v dažďových pralesoch na iných rastlinách vysoko v korunách stromov. Vianočný kaktus kvitne v období od októbra do januára, škála farieb kvetov je pomerne široká. Podobne ako u vianočnej hviezdy, ani u kaktusu nejde presne zariadiť, aby vykvitol priamo v období Vianoc, vždy totiž záleží na okolnostiach (svetlo, teplota, výživa). Výhodou vianočného kaktusu je, že nepotrebuje žiadne obdobie vegetačného pokoja. Môže nám teda robiť parádu celý rok, a to po dobu až niekoľkých rokov. Vianočný kaktus je pomerne odolný voči suchu, naopak nadmerná zálievka môže zapríčiniť jeho uhynutie.
Tip od suseda: V prípade, že chcete mať doma viac ako len jednu rastlinku vianočného kaktusu, nemusíte si hneď kupovať ďalšie. Vianočné kaktusy sa ľahko množia, konkrétne odrezkami. Výhon v substráte začne púšťať korienky už približne o týždeň.
Imelo
Imelo vešiame každoročne na Vianoce v našich domovoch. Traduje sa, že nám má priniesť šťastie a odvahu, ochranu pred chorobami alebo zlými duchmi a tým, ktorí sa pod ním pobozkajú, tiež šťastie v láske. V prírode by sme imelo mohli nájsť, rovnako ako v prípade vianočného kaktusu, v korunách stromov. Iba s tým rozdielom, že imelo žije na ostatných rastlinách ako poloparazit. Na našom území sa vyskytuje iba jeden druh - imelo biele - ktoré si môžeme vypestovať aj na našich záhradkách. Stačí len bobuľu imela sploštiť a prilepiť ju na vetvu stromu. Na dospelú rastlinu si však budeme musieť počkať až niekoľko rokov. Imelo je liečivé, vývar z listov sa používa napríklad na zníženie krvného tlaku. Ale pozor - bobuľky sú pri požití jedovaté!
Cyklámen
Nie príliš známy cyklámen je typický kvetmi, ktoré pripomínajú krídla motýľa. Dĺžka kvitnutia závisí na kvalite starostlivosti o rastlinu. Keďže cyklámen je pôvodom rastlina z hôr, pre pestovanie sú dôležité nie príliš vysoké teploty, iba okolo 16°C, a tiež dostatok čerstvého vzduchu. Čo sa týka zalievania, cyklámeny vyžadujú pravidelnú a výdatnú zálievku. Voda by sa mala nalievať priamo do misky, nikdy však cez listy a hľuzy, to totiž môže spôsobiť hnilobu. Po odkvitnutí by sa zvädnuté kvety a listy mali odstrániť jemným odtrhnutím od hľuzy.
Nezabudnite teda do svojich vianočných dekorácií vniesť trochu života práve niektorou spomínanou kvetinou. Na Vianoce si spomeňte aj na svojich blízkych - obdarujte ich práve napríklad vianočnou rastlinkou.
Za celý tím OD SUSEDA prajeme všetkým našim susedom krásne Vianoce a pohodové sviatky.