Mulčovanie je tá najlepšia technika, ktorá vám na záhradke ušetrí veľa času – a to nielen na okrasných, ale aj zeleninových záhonoch. Pokiaľ si pri mulčovaní budete počínať správne, ušetríte si tým do budúcna veľké množstvo práce i času. Poďme sa mu spoločne pozrieť na kĺb.
Čo je mulčovanie?
Mulčovanie je pokrývanie pôdy (záhonov) a okolie stromov a rastlín vrstvou materiálu, ktorému sa hovorí mulč. Na mulčovanie je možné využiť prírodné (organické) aj anorganické materiály.
Prečo by ste mali začať s mulčovaním?
Je mulčovanie iba spôsob, akým ešte viac pozdvihnete vzhľad vašej záhrady? Môžeme vás ubezpečiť, že výhod mulčovania je oveľa viac – všetky majú spoločné to, že šetria váš čas aj prácu.
Ako mulč pomáha?
- Záhony lepšie zadržujú vodu, majú teda nižší odpar vody.
- Pôda sa zbytočne nevysušuje.
- Pôdne (mikro)organizmy sú lepšie chránené pred prehrievaním.
- Záhony sú lepšie chránené pred rastom buriny.
- Pokiaľ použijeme prírodný mulč, ktorý sa postupne rozkladá, pôda je postupne obohacovaná o živiny.
- Rastliny sú v zime lepšie chránené pred mrazom, pretože mulč slúži ako tepelnoizolačná vrstva.
- Záhony vyzerajú upravene.
Kdy a jak mulčovat?
Mulčovať záhony alebo doplniť vrstvu mulča môžete kedykoľvek počas sezóny, väčšina záhradkárov sa k tomu uchyľuje na začiatku sezóny, kedy po zime upravuje alebo zakladá svoje záhony. Na jar je tak čas zamulčovať stromy a kríky okolo kmeňa, novo vysadené zeleninové záhony, jahodové záhony (ideálne slamou) aj okrasné záhony.
Ešte než však pridáte mulčovací materiál na záhon, mali by ste záhon poctivo vypliť (vrstva mulča síce zabraňuje výskytu buriny, ale pokiaľ ho necháte pod mulčom, skôr alebo neskôr prerastie na povrch a rozrastie sa po celom záhone), pokiaľ je potrebné tak zarovnajte povrch a nezabudnite na výdatnú zálievku (aby pôda poriadne nasiakla vodu a vrstva mulča ju potom pomohla zadržiavať).
Mulčovanie záhonov tiež robte až v momente, keď je po zime pôda rozmrznutá.
Odborníci sa zhodujú na tom, že vrstva mulča by mala byť 3–10 cm vysoká (záleží na type mulčovacieho materiálu). Dajte si pozor – u malých vrstiev sa môže ľahko stať, že bude spod mulčovacieho materiálu vykukovať tkanina alebo zemina a záhon potom môže pôsobiť nevzhľadne. Na druhú stranu aj príliš silná vrstva so sebou nesie určité riziká – jednak môže byť pre niektoré rastliny (napr. cibuľoviny) veľmi ťažké až nemožné sa cez túto vrstvu predrať, jednak aj prísun vody a kyslíka k rastlinám môže byť príliš silnou vrstvou obmedzený.
Čím mulčovať?
Existujú dva základné druhy mulčovacieho materiálu – organický a anorganický.
Organickým (čiže prírodným) mulčom môže byť lístie, slama, pokosená tráva, kompost, drevené štiepky, kôra či piliny. Špeciálnym príkladom je tiež živý mulč, teda veľmi nízke rastliny, ktoré sa nachádzajú v podraste pod kríkmi a stromami a majú podobnú funkciu ako mulčovanie.
Prírodné mulče majú tú výhodu, že sa postupom času rozkladajú a dodávajú tak pôde živiny. Zároveň však tiež ubúdajú, ich vrstva sa neustále stenčuje a je tak potrebné ich častejšie dopĺňať.
Typickými zástupcami anorganických mulčovacích materiálov sú štrk alebo okruhliaky a textilné i plastové fólie.
Pre väčšiu prehľadnosť sme pre vás pripravili stručný súhrn niektorých druhov materiálov na mulčovanie - u každého niekoľko susedských rád, na ktoré je potrebné pri ich použití myslieť.
Lístie
- bohaté na živiny – vyživovanie pôdy a rastlín
- pred použitím na mulčovanie nutné nechať pár dní odležať alebo kompostovať
Drevené štiepky
- čerstvé štiepky musia odležať – hrozí popálenie rastlín dusíkom
- nemusíte sa báť prenosu škodcov alebo chorôb z dreva na rastliny
- rozkladajú sa pomaly
Kôra
- udržuje pôdu vlhkú, rozkladá sa a pôdu vyživuje
- potreba po určitej dobe dopĺňať
Pokosená tráva
- vhodná na zeleninové záhony (je bohatá na dusík)
- ľahko dostupná
- môžete rozprestrieť späť na trávnik ako prírodné hnojivo
Kompost
- obohacuje zeminu živinami
- aby zostal stále vlhký, navrstvite naň iný druh mulčovacieho materiálu
Slama
- vhodné pre zeleninové záhony
- pozor na semená buriny v sene
Štrk, okruhliaky
- jednorazová investícia a takmer bez starostlivosti
- zadržiavajú teplo, ohrievajú pôdu – to môže niektorým rastlinám škodiť
Mulčovanie textíliou alebo fóliou – je to správna voľba?
Čierne textílie či fólie zažili veľký boom – používali sa na zakrytie pôdy na záhonoch, typicky na tých jahodových aj okrasných, a to samostatne, alebo ako podklad pod vrstvu mulčovacej kôry. Čo bolo dôvodom, prečo toto niektorí záhradkári robili (a robia dodnes)? Chceli si tým zaistiť záhony "bez údržby" a úlohou textílie/fólie bolo, aby zabránila prerastaniu buriny. Lenže funguje to naozaj?
Bohužiaľ, máme pre vás zlú správu. Či chcete alebo nie, burina si skôr alebo neskôr cestu na povrch nájde (do tej doby vám bude aspoň všemožne prerastať pod textíliou/fóliou) a pre vás bude v tej chvíli naopak oveľa zložitejšie zbaviť sa jej bez toho, aby ste textíliu/fóliu neponičili a záhony zostali stále upravené. Textília má navyše tú nevýhodu, že sa po čase naruší a začne sa trhať a vy ju tak budete zo záhona dostávať veľmi zložito.
Lenže to stále nie je všetko, ba dokonca teraz prídu tie "dôležitejšie" dôvody, prečo by ste sa mali použitiu textílie/fólie vyhnúť. Vy totiž jej prekrytím záhonov úplne zabijete pôdu, ktorá pod ňou je. Jednak sa k nej vôbec nedostáva voda a neprúdi vzduch (póry v textílii sa vám totiž veľmi rýchlo upchajú), ktoré by sa mali dostať nielen ku koreňom rastlín, ale aj k pôdnym (mikro)organizmom. Jednak pôda nie je prirodzene vyživovaná organickým materiálom, čo by bez použitia textílie/fólie krásne fungovalo.
Problémy s hubami
Hubám sa darí na vlhkých a veľmi úrodných miestach a tým je často aj mulčovací materiál. Veľa druhov húb pomáha rozkladu mulčovacieho materiálu a s tým súvisí zlepšovanie úrodnosti pôdy. Aj napriek tomu, že sú teda neškodné, niekedy môžu signalizovať, že mulčovací materiál potrebuje obnoviť. Dočasne sa tvorby húb zbavíme prehrabaním alebo zamiešaním mulča. Taktiež ak zmeníme zavlažovacie návyky a rastliny budeme zalievať priamo do oblasti koreňov, môžeme tým znížiť možnosť rastu húb. Riešením môže byť tiež prestrihanie rastlín, aby sa zvýšil prísun slnečného svetla a vzdušnosť a tým sa znížila vlhkosť.
Nepriateľ menom vietor
Ak ste ako mulčovací materiál zvolili drevené štiepky, pri silnejšom vetre môžete o veľa z nich prísť. Existuje však jeden typ dreva – konkrétne drvená borovicová kôra – ktorá vetrom odoláva lepšie. Po čase sa totiž na záhone začne vrstva kôry rozkladať a vytvorí takmer pevnú kôrku. Nesmieme s ňou však nijako manipulovať, to by túto osobitnú štruktúru mohlo poničiť.
Inou alternatívou, než je táto špeciálna kôra, sú ťažké materiály. Ideálnou a veľmi estetickou voľbou je bezpochyby štrk alebo okruhliaky, zvoliť môžete tiež "živý mulč" v podobe rastlín pokrývajúcich pôdu.
Nielen že pomocou mulčovania vytvoríte lepšie podmienky pre vaše rastliny a neustále podporujete dobrý stav pôdy, ale vaša záhrada bude vďaka tomu vyzerať viac upravene a čisto. Verte, že budete príjemne prekvapení, ako jednoduché a zároveň užitočné mulčovanie je. Tak hor sa do práce, na takúto zmenu nie je totiž nikdy neskoro.