Iste sa všetci zhodneme na tom, že snom každého majiteľa záhradky je mať krásny zelený trávnik. Ten je totiž známkou dobrej starostlivosti, ktorú venujete nielen okolí vášho domčeka. Pritom však nejde len o pravidelné kosenie. Záhradkári sa musia potýkať s ďaleko horšími vecami, ako sú machy, buriny, krtkovia či iní škodcovia. Preto dnes všetkým našim susedom radi poradíme, ako takýmto nepríjemnostiam predchádzať alebo ako ich riešiť.
Diery v trávniku
Vyriešiť tento problém môžete s pomocou najrôznejších pascí, odpudzujúcich prostriedkov či strašiakov.
Výskyt malých dier v trávnikoch je pomerne bežnou záležitosťou a najčastejšie za ne môže hmyz. Lenže všemožných druhov živočíchov, ktorí môžu byť pôvodcom tohto problému, je nespočetné množstvo. Napríklad cikády, niektoré druhy včiel či rôzne larvy vytvárajú otvory menšej veľkosti - približne o veľkosti ceruzky. Podstatne väčšie diery môžu byť po krtkoch, hadoch či myšiach. Je zaujímavé, že tiež vtáky môžu byť príčinou tohto problému - snažia sa totiž získať potravu zo zeme tým, že do nej vrážajú.
Tip: Počíhajte si na krtka! Okrem pascí či ultrazvukových prístrojov môžete využiť metódy, ktoré nebudú krtkovi príliš voňať. Do chodbičiek môžete vložiť látku alebo papier napustený benzínom. Vyhnať ho môžete tiež dymovnicou alebo špeciálnymi aromatickými guľôčkami. Odporúča sa tiež vysádzať rastliny, ktorých vôňa nie je krtkovi moc príjemná - napríklad aksamietnice alebo cesnak.
Nežiadúci mach
Machu sa darí tam, kde je hutná či kyslá pôda alebo na mieste s nedostatkom svetla. Tiež ak žijete v oblasti, kde je pomerne veľká vlhkosť, je väčšia pravdepodobnosť, že sa objavia machy práve u vás. Na hubenie machu sa vyrába veľa prostriedkov. Po ich aplikácii je nutné odumretý mach z trávnika vyhrabať a na miesto zasiať trávu, aby sa zabránilo jeho opätovnému rastu. Znížený výskyt machu nám zaručí dobrú starostlivosť o trávnik, ktorá zahŕňa okrem iného tiež pravidelné každoročné hnojenie.
Škodcovia v podobe húb
V prípade, že sa vám na trávniku objavili huby, pravdepodobne je pôda na vašej záhrade bohatá na organický materiál alebo je veľmi vlhká. Aj napriek tomu, že huby nie sú vôbec zlé, práve na trávniku ich prítomnosť nevyžadujeme. Nielen že vyzerajú naozaj nepekne, ešte ťažšie je sa ich zbaviť. Šetrne toho môžete dosiahnuť odvodnením pôdy alebo zvýšením prieniku svetla na dané miesto. Samozrejme možno tiež použiť fungicídy na ničenie húb, ale tým sa nevyrieši základná príčina tohto problému, a preto sa môže ľahko stať, že sa huby na trávnik znova vrátia.
Hnedé škvrny
Je celkom iste nežiaduce, keď na vašom trávniku objavíte miestami hnedé škvrny. Aj túto nedokonalosť spôsobujú s veľkou pravdepodobnosťou už spomínané huby. Preto aj riešenie problému hnedých škvŕn bude podobné - mali by ste sa nielen snažiť pôdu odvodniť, ale aj správnym spôsobom zastrihávať trávnik. Prípadne, ak je to potrebné, odstrániť poškodené kusy a tie nahradiť inými, alebo vysiať novú trávu. V prípade rozsiahlejšieho problému je nevyhnutné opäť použitie fungicídov.
Tip: Vyvarujte sa zalievaniu v čase, keď už trávnik nebude mať možnosť do zotmenia poriadne preschnúť. Ideálne je preto zalievať ho ráno, aby mali steblá trávy dostatok času na vyschnutie.
Holé miesta
Za väčšinou problémov, ktoré trápia našu pažiť, stoja huby, preto ani v tomto prípade tomu nie je inak. Ako sa zbaviť húb sme si však už popísali vyššie. Pôvodom však môže byť tiež hmyz, kedy sa určité druhy lariev živia v pôde a nedovolia tak tráve, aby na danom mieste vyrástla. Ak časť napadnutej pôdy vykopete a nájdete v hline podozrivý organizmus, máte vyhrané. Ďalšou alternatívou je využitie prípravkov na hubenie lariev, najefektívnejšie na konci leta alebo skoro na jar.
Miesto trávnika kaluž
Či už sa jedná o situáciu, keď je trávnik na vašej záhrade príliš vlhký, alebo je dokonca ako "na vode", v žiadnom prípade to nie je pre jeho zdravie dobré. Práve takéto podmienky sú ideálne pre rast húb alebo tiež pre tvorbu plesne, čoho sa všetci snažíme vyvarovať.
Čím je vlastne spôsobené, že sa voda drží v trávniku a nie je schopná sa vsiaknuť? Väčšinou za to môže typ pôdy - teda ak je ílovitá alebo príliš zhutnená.
Je teda nutné postarať sa o to, aby mohla voda lepšie odtekať. Kompostová pôda, hnoj alebo iný organický materiál nám pomôže rozložiť ílovitú pôdu a tým zvýšiť odvodnenie. Zhutnenú pôdu je zase potreba prevzdušniť - k tomu môžeme jednoducho použiť záhradné vidly alebo špeciálne prevzdušňovacie stroje či náčinie.
Problémy, ktoré sa vám môžu jedného dňa objaviť okolo vášho domu alebo už ich dokonca riešite, sú často "behom na dlhú trať". Dôležité je ale nevzdať sa, pretože nie je nič lepšie, ako keď sa môžete pýšiť tým najzdravším a najzelenším trávnikom v susedstve.