Pripravte sa na rez stromov #1

rez-stromov

O prerezávaní stromov sa dá hovoriť ako o vede a umení zároveň. Aspekt vedy zahŕňa včasné rozpoznávanie chybných častí a zručnosť tieto vady eliminovať alebo aspoň minimalizovať. Na druhú stranu umelecký aspekt spočíva v odstránení nadbytočných konárov tak, aby strom vyzeral stále krásne a nedotknute.

Prečo je vôbec dobré vykonávať raz do roka rez stromov?
Tento zásah do rastu stromu má hneď niekoľko pádnych dôvodov. Nielenže strom zbavíte neproduktívnych a starých konárov - odmenou vám bude aj väčšia úroda a omladenie, strom sa tým tiež presvetlí - s tým naopak súvisí menšia šanca vzniku chorôb a rastu machov. Najčastejšou a obrovskou chybou je, keď stromom nevenujete dostatok starostlivosti a nerežte ich vôbec. Často k tomu môže viesť obava zo spôsobenia škody, z nepekného vzhľadu alebo zo spomalenia rastu stromu.

strih-stromu

Správne načasovanie
Bohužiaľ pre rez všetkých stromov neexistuje jedno univerzálne obdobie. Ideálna doba sa u jednotlivých druhov často značne líši a pri nedodržaní by to pre strom mohlo mať naozaj zlé následky. Aby sme vám uľahčili prácu, poskytujeme tu malý prehľad bežných ovocných stromov a ku každému vhodnú dobu rezu.

Rez konkrétnych rastlín

rezy

Zrezania špičky sa vyvarujte
Môže sa stať, že ste si do svojej záhrady zaobstarali strom alebo ker, ktorý teraz vyčnieva nad ostatné. Nejednému z nás by určite napadlo, že najjednoduchším riešením je zrezanie špičky. Ale to v žiadnom prípade nerobte! Kompletne tým porušíte štruktúru stromu - o funkciu kmeňa totiž začne súperiť hneď niekoľko konárov a strom následne už nie je schopný tak dobre bojovať s vetrom a ďalšími živlami. Jediným spôsobom, ako opticky strom zmenšiť, je zrezať dlhé vetvy na kratšie - musí byť však vždy zachovaná štruktúra stromu.

Pamätajte na pravidlo 20 %
Ak sa po veľmi dlhej dobe alebo vôbec prvýkrát vrhnete na rez stromov, buďte opatrní. S prerezávaním by ste nemali byť príliš rýchli, rastlina totiž potrebuje dostatok času, aby sa po reze zotavila. Odporúča sa teda naraz neprerezávať viac ako 20 % stromu v jednom roku - v určitých prípadoch aj 20 % môže byť príliš, všetko totiž závisí od veku, veľkosti a zdravia konkrétneho stromu. Samozrejme to znamená, že v ďalších rokoch sa budete musieť postarať o zostávajúce nadbytočné konáre.

rez-stromu

Časté strihanie škodí
Občas máte možno pocit, že viac veľkých rezov rastline ublíži viac rezy menšie. Preto veľa ľudí odrezáva pravidelne malé vetvičky v domnení, že tak bude mať prerezávanie rastliny pod kontrolou. V skutočnosti je takéto správanie skôr kontraproduktívne, pretože práve zastrihávanie podporuje rast rastliny - konkrétne pri zastrihnutí je jedna vetvička nahradená v priemere 4 až 6 ďalšími. Najlepšie sa s týmto problémom pobijete, keď vo vhodnej dobe vykonáte pár väčších rezov. Ale ak už je neskoro a problém s neustálym strihaním malých vetvičiek sa vás týka, nechajte vetvičky ďalej rásť. V čase rezu potom odstráňte všetky okrem tých, ktoré rastú požadovaným smerom a zdajú sa najodolnejšie.

Čím väčšie, tým horšie
Hoci by sme nemali príliš často zastrihávať malé vetvičky, za vhodné sa nepovažuje na druhú stranu ani rez veľkých vetiev, ktoré v priemere majú viac ako 10 cm. Zvyšuje sa tým totiž potenciálna šanca, že strom začne zvnútra práchnivieť, keďže strom nestihne včas "ranu" zahojiť. Ideálne odstraňujte vetvy s veľkosťou 5-8 cm - výrazne tým znížite možnosť vzniku problému v budúcnosti.

Susedov tip: Dajte si pozor, v akej vzdialenosti od kmeňa rez vykonávate. Čím bližšie pri kmeni to je, tým sa zvyšuje potenciálne riziko hniloby.

strom

Prípravky na hojenie rán – áno či nie?
Nie je tomu tak dávno, kedy sa odborníci zhodli na tom, že hojivé prostriedky urýchľujú uzdravenie stromu a zabraňujú ľahkému napadnutiu infekciami. To však bolo po nejakej dobe vyvrátené. Podľa nového názoru sa stromy lepšie hoja samé v porovnaní s použitím prípravkov, ako napríklad štepársky vosk alebo stromový balzam.

Aby kôra zostala neponičená
Pri reze väčších konárov existuje veľké riziko poškodenia kôry stromu. Veľké a ťažké vetvy totiž často necháme samovoľne zo stromu spadnúť, pričom môže práve dôjsť k odtrhnutiu kôry z kmeňa a tým k poraneniu stromu.
Aby ste sa vyhli poškodeniu stromu a odlúpnutiu kôry, je dobré postupovať v nasledujúcich krokoch. Skôr než vykonáte rez u kmeňa stromu, je vhodné po častiach vetvu odrezávať, aby sme znížili jej hmotnosť.

rez-stromu

Výber správneho náradia
Na základný rez a zastrihávanie si vystačíte so záhradníckymi nožnicami a pílkou. Nožnice vám pomôžu pri strihaní až 2 cm hrubých konárov. Napríklad dvojsečné typy nožníc majú dve ostria, ktoré sa prekrývajú - tento typ náradia je vhodný pri strihaní konárov živých stromov, kde je dôležitý hladký rez k správnemu hojeniu. Ak hľadáte také, ktoré sa hodia na suché a staré drevo, ideálnou voľbou sú tzv. kovadlinové nožnice s jedným ostrím a pevnou časťou. Na silné vetvy sa môžete vyzbrojiť jednak pílkou, alternatívou sú však pákové nožnice - tie si poradia až s 5 cm vetvami a tiež uľahčia prístup ku vzdialenejším konárom.

V prípade, že sa chcete vyhnúť lezeniu po strome alebo rebríku, teleskopické náradie je riešením - dosiahnete s ním až 2,5 m ďaleko.
Po každoročnom reze je vždy otázkou, čo so všetkými vetvami, ktoré sme odstránili zo stromov. Môžete ich spracovať pomocou drviča alebo štiepkovača a následne znovu využiť na záhradke - či už ako pomocnú silu pri kompostovaní, materiál na mulčovanie alebo aj ako kurivo.

drtic-dreva

 

Cieľom a zároveň tou najväčšou motiváciou pre prerezávanie je mať silné, zdravé a krásne stromy. Aby sa vám to podarilo, mali by ste rešpektovať naše odporúčania, ktoré patria medzi základné prvky dobrej starostlivosti o stromy.

Tak hor sa do práce!

Pre inšpiráciu a veľa ďalších rád a tipov nezabudnite navštíviť našu záhradkársku komunitu na www.odsuseda.sk

Team Od Suseda