Výsev a pestovanie paprík #8

papriky

Od sladkých po pikantné, cez žlté až k červeným - na výber je obrovské množstvo druhov paprík. Všetky odrody majú však jedno spoločné, vyžadujú dlhé a teple vegetačné obdobie. Už na začiatku februára môže byť najvyšší čas začať s ich predpestovaním, aby ste sa neskôr mohli radovať z bohatej úrody.

Keďže v tomto období ešte nie je vhodné pestovať papriky vonku, s predpestovaním začíname v interiéri. Kvalitným výsevným substrátom s pH v rozmedzí 6-8 naplníme výsevné misky. Každé semienko by malo okolo seba mať dostatočný priestor, aspoň 1 cm. Po zasiati semienka zasypeme tenkou vrstvou jemne presiateho substrátu. Dôležité je paprikám v rannom štádiu dopriať dostatok vlhkosti a vysokej teploty, tie v dobre klíčenia udržujeme ľahko pod 30°C.

Tip od suseda: Aby vám semená začali rýchlejšie a spoľahlivejšie klíčiť, stačí ich namočiť do vody. Odporúčame použiť aj bylinkový nálev (skúste napríklad nálev z valeriány alebo prasličky roľnej), ktorý paprikám pomôže k ochrane pred chorobami. Semená by mali byť namočené 1-2 dni. 

V dobe, kedy sa začnú objavovať maternicové lístočky, je potreba zaistiť mladým paprikám dostatok svetla, asi 6-8 hodín denne. Potrebná je stále mierna zálievka a optimálna teplo sa pohybuje okolo 20°C cez deň, v noci okolo 15°C.

growing

Až rastlinky podrastú, budú potrebovať viac priestoru, preto ich presadzujeme do väčších nádob - môžeme použiť napríklad plastové tégliky pre jednotlivé rastlinky. Zálievka v tom štádiu rastu nemusí byť tak veľká, bohate postačí 2-3 x do týždňa.

Akonáhle sa oteplí a skleník, fóliovník alebo parenisko sú dostatočne zahriate, papriky premiestňujeme von. Najskôr teda koncom apríla a v priebehu mája. Asi týždeň pred umiestnením do vonkajšieho prostredia sa odporúča papriky otužovať, aby neboli vystavené príliš silnému teplotnému šoku. Až papriky povyrastú, zaobstaráme im oporu, aby sa ľahko nezlomili a neskôr zniesli hmotnosť svojich plodov.

greenhouse

Tip Od Suseda: Pokiaľ počasie nepraje a papriky už sú pri premiestňovaní do skleníka prerastené, najprv je potreba zbaviť ich kvetov a malých plodov. Rastlina musí totiž pred založením plodov dostatočne zmohutnieť a nabrať dostatok síl.

Plody by sme nemali nechať na rastline dlhšie než udrú prvé zimné mráziky. Z rastliny ich odstránime pomocou noža alebo nožníc, na plode by mala zostať krátka stopka. Pokiaľ všetky pozberané papriky v najbližšej dobe neskonzumujeme, zvyšné môžeme uskladniť - usušiť, zamraziť alebo naložiť.

sazeni-pestovani-paprik

Nebojte sa okrem klasických kvadratických, ihlanovitých paprík a kapií vyskúšať aj niektoré netradičné odrody. Za zmienku isto stoja jabĺčkovité papriky, ktoré svojim guľatým tvarom naozaj pripomínajú jablká, alebo napríklad rajčinové papriky. Pokiaľ máte radi pikantné jedlá, skúste si vypestovať niektorý druh chilli papričiek - plody môžete po usušení používať ako korenie. Alebo napríklad kozie či baranie rohy, ktoré skvelo chutia naložené v sladkokyslom náleve.

Experimentovať ale nemusíte len v chuti, ale aj vo farbách - čierne alebo fialové papriky vo vašom skleníku určite zaujmú nejedného suseda. V prípade, že pestujete niektorú farebnú odrodu paprík, buďte trpezlivý. Plodom týchto odrôd chvíľu trvá, než sa zmení ich farba na požadovanú.

chilli2

A teraz, keď už viete všetko podstatné, je najvyšší čas vybrať si vhodné semienka paprík a začať s pestovaním. Pokiaľ neskôr nebudete vedieť čo s nimi, môžete vyskúšať netradičnú polievku z pečenej papriky alebo papriky tradične naplniť a zapiecť či ugrilovať. Chuť domácich paprík si zamiluje celá rodina!

Team Od Suseda