Zber a spracovanie orechov

 

Lístie zo stromov už začalo opadávať a spolu s ním aj hŕby vlašských orechov. Ak si neviete rady, ako presne s nimi nakladať, máme pre vás pár susedských tipov.

 Zber orechov 
U orechov tomu nie je tak, ako u ostatných plodov. Ich zber by sa nemal nijako uponáhľať, preto nie je nutné ich zo stromov striasať. Orechy, až dostatočne dozrejú - najčastejšie je to v období mesiacov septembra a októbra - samé spadnú a našou úlohou je iba zber zo zeme. Na zemi by sme ich však nemali nechať ležať príliš dlhú dobu. Vlhkosť im nerobí dobre a ľahko by mohli chytiť pleseň.

Tip od suseda: Ak si chcete uľahčiť prácu pri zbere orechov, môžete pod strom položiť plachtu, alebo aspoň vyhrabať či pokosiť plochu pod orechom. Orechy sa vám tak budú lepšie zbierať a v prípade plachty s nimi bude aj jednoduchšia manipulácia.

 Uskladňovanie orechov 
Ak chceme, aby nám orechy vydržali uskladnené čo najdlhšie, najlepším variantom je sušenie.

Ak sa rozhodnete sušiť celé plody (teda aj so škrupinou), najprv ich zbavte zelenej (prípadne už hnedej) mäkkej šupky. Potom už ich stačí len položiť v jednej vrstve na plech alebo sito a umiestniť buď na slniečko, alebo pod radiátor. Na sušenie je dôležité vybrať najlepšie vzdušné a suché prostredie. Dôkladne usušené plody, teda zhruba po mesiaci, môžeme skladovať v debnách alebo látkových sáčkoch.

Rozhodnúť sa môžeme tiež pre sušenie už vylúpaných orechov. V takomto prípade je potom nutné skladovať ich v uzavretej sklenenej nádobe.

Pri akejkoľvek práci s orechmi však radšej chráňte svoje ruky rukavicami. Je potom totiž skoro zázrak dostať zeleno hnedé farbivo, ktoré sa nachádza v mäkkom obale vlašských orechov, z rúk dole.


skladovani-orechu


 Orechy pre naše zdravie 
Nemali by sme zabúdať zaraďovať vlašské orechy do nášho jedálnička. Sú totiž zdrojom zdravých tukov, vitamínov skupiny B, vitamínu E alebo horčíka. Vlašské orechy nám môžu pomôcť s nízkym krvným tlakom, cholesterolom, prispievajú tiež k dobrej funkcii mozgu i nervovej sústavy a majú protistresové účinky.

Tip od suseda: Okrem tradičných buchiet a koláčov z orechov odporúčame prípravu obloženého taniera spolu so syrmi. Práve ich kombinácia s orechmi sa výborne chuťovo dopĺňa.

 Orechovica na zahriatie 
Pre tých, ktorí sa na jeseň radi zahrejú alkoholom, máme na záver tip na lahodnú domácu orechovicu.

K príprave nápoja potrebujeme zelené plody orecha, teda také, kde ešte nie je plne vyvinutá škrupina. Rozkrájané plody zalejeme alkoholom (postačí vodka či slivovica) a necháme lúhovať. Medzitým si pripravíme cukrový sirup, ktorý potom zmiešame s výluhom. Pre intenzívnejšiu chuť môžeme ešte pridať korenie a opäť lúhujeme.

Čím dlhšie necháme orechovicu vo fľašiach odležať, tým bude lahodnejšia. Svojej rodine sa s touto pochúťkou pochváľte ideálne na Vianoce. Na zdravie!


 

Team Od Suseda