Zimná starostlivosť o izbové rastliny #15

blog-pokojove-rostilny-sk

V snahe skrášliť a dekorovať byt či dom často volíme izbové rastliny. Nielen v zimnom období je preto dobré vedieť, ako sa o ne starať - čo im robí dobre a naopak.

Pre izbové rastliny je zima jedným z najnáročnejších období. Práve to môže byť dôvodom, prečo vaše rastliny cez zimu ochabujú a alebo úplne uhynú. Akých rád sa teda v zime držať, aby nám izbové rastliny vydržali čo najdlhšie?

Postavte ich na svetlo, ale pozor na zmeny teplôt!

Samotný fakt, že sa nám v zime dni krátia - je menej svetla a viac tmy - môže mať na izbové rastlinky negatívny vplyv. Tie potrebujú k plnohodnotnému životu veľké množstvo svetla, ktorého je v tomto období nedostatok. Preto je dobré umiestniť ich na také miesto, kde bude najvyšší prísun denného svetla.

Zároveň je však nutné myslieť na to, že izbové rastliny neznášajú extrémne zmeny teplôt. Rastliny často umiestňujeme na parapety, práve aby mali dostatok prirodzeného svetla. Bohužiaľ zrovna taká pozícia je pre nich v zime nebezpečná. Pod oknami sa väčšinou nachádzajú radiátory, z ktorých v zime takmer stále sála teplo. To je pre rastliny ďalším stresujúcim faktorom - neznášajú totiž horúci vzduch.

V zime sme tiež navyknutí vetrať - ani to neprospieva zdraviu našich izbových rastlín. Ak sa vonkajšie teploty dostanú pod bod mrazu a my na rastliny otvoríme okno, môžu dostať šok. Ten môže mať za následky napríklad stratu listov alebo primrznutie rastliny. Po takomto šoku je pre väčšinu rastlín veľmi ťažké zregenerovať sa.

Ideálne je preto vybrať pre izbové rastliny také miesto, kde bude dostatok svetla a zároveň nebudú musieť čeliť veľkým zmenám teploty. Počas vetrania ich môžeme napríklad postaviť ďalej od okna.

7a

Tip: Ak chcete vaše rastliny ochrániť pred mrazom, odporúča sa použiť priamo prípravok na ochranu proti nemu. Vyskúšajte napríklad Cropaid, ktorý je vhodný pre vonkajšie aj vnútorné použitie. Viac o použití nájdete TU.

Nepreháňajte to s polievaním

Keď spozorujeme, že sa našej "izbovke" príliš nedarí, v snahe pomôcť jej ju väčšinou začneme viac zalievať. To je ale veľká chyba! Rastlinu tak skôr prelejeme a spôsobíme viac škody, než aby sme jej pomohli. Často preto začínajú zahnívať korene a následne môžu uhynúť celé rastliny.
Musíme teda myslieť na to, že naše izbové rastliny potrebujú pravidelnú starostlivosť aj čo sa zalievanie týka. V zime sa odporúča rastliny zalievať raz týždenne, alebo ich denne rosiť. Málo sa vie, že pre rastliny je znesiteľnejšie sucho než nadmerné zalievanie.

Tip: Ak si chcete ušetriť prácu a zároveň mať istotu, že vaše izbové rastliny neprelejete, využite samozavlažovací kvetináč alebo minerálny substrát.
7d

Kontrolujte pred škodcami

V zime nepanuje v bytoch príliš veľká vlhkosť, väčšinou zhruba 40%. Dôsledkom suchého vzduchu môže byť schnutie listov a tiež vysychaniu substrátu. Ako už vieme, oslabené rastliny sú náchylnejšie, a to aj k napadnutiu škodcami, ktorým práve suché a teplé prostredie veľmi vyhovuje.

Izbové rastliny je preto dobré aspoň raz týždenne kontrolovať. Ak zistíte prítomnosť škodcov, nie je nutné čakať do jari. Zbaviť sa ich môžete jednoduchým otrením alebo osprchovaním listov. Ak takýto zákrok nepomôže, je nevyhnutné použitie postreku.

Pokiaľ si v zime dáte záležať na starostlivosť o vaše izbové rastliny, doprajete im tým dostatok zimného pokoja. Môžete tak predísť ich uhynutiu a vy sami si ušetríte mnoho času a práce s pestovaním a výsadbou nových zelených spoločníkov.

 

Team Od Suseda