Ak hľadáte vhodnú "popínavku", ktorá bude zdobiť váš plot či pergolu, zemolez je tou pravou voľbou. Nie je vôbec náročný na pestovanie a môže dorastať do výšky až niekoľkých metrov. V prípade, že už máte starú a vysokú rastlinu, je však nutné myslieť na to, že ťarcha rastliny môže napríklad plot poničiť.
Zemolez radíme medzi opadavé dreviny. Pri pestovaní by sme mu mali dopriať ideálne polotienisté či slnečné miesto, kde však bude zemina dostatočne vlhká. Rastliny zemolezu množíme jednoducho "potápaním", často sa používajú aj odrezky. Zemolez sa veľmi často pestuje ako okrasný ker. Vyberať môžeme buď medzi vždyzelenými druhmi, alebo existujú aj druhy, ktoré kvitnú farebne.
Ak uvažujete o výsadbe živého plota, aj k tomu dobre zemolez poslúži. Potrebuje mať ale vhodnú konštrukciu, ktorá bude jeho oporou.
Zemolez kamčatský nebo čučoriedka?
Tento konkrétny druh zemolezu sa od väčšiny ostatných líši tým, že jeho plody sú jedlé. Svojou farbou a tiež chuťou dokonale pripomínajú čučoriedku, rozpoznať je ich možné iba tvarom. V našich podmienkach je často ťažké vypestovať čučoriedky, zemolez z Kamčatky je preto vynikajúcou náhradou - medzi jeho prednosti patrí mrazuvzdornosť, dlhovekosť i prispôsobivosť takmer akémukoľvek prostrediu. Ak sa rozhodnete pestovať práve tento druh zemolezu, je vhodné ho vysádzať v páre. Zemolez kamčatský totiž pre svoj rast potrebuje vedľa seba opeľovača.
Plody zemolezu kamčatského sú nielen jedlé, ale dokonca liečivé. Sú veľmi bohaté na vitamíny a ďalšie blahodarné látky. Sú protizápalové a znižujú šancu tvorby rakoviny. Vývar z listov zemolezu sa v ľudovom lekárstve používa na liečbu horných dýchacích ciest, zemolezová šťava zasa upokojuje žalúdok a zlepšuje trávenie.
Musíme však vždy myslieť na to, že väčšina odrôd zemolezu má jedovaté plody. Tie môžu následne po konzumácii spôsobovať veľké zdravotné problémy (žalúdočné a črevné nevoľnosti).